Attilâ İlhan'ın dil kültür ilişkisine ulusalcı yaklaşımı
Attilâ Ilhan's nationalitarian point of view language and culture
  1. Tez No: 903397
  2. Yazar: REMZİ ÖZGÜR KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Attilâ İlhan'ın dil kültür ilişkisine ulusalcı bakış açısı nasıldır? Ana problemine yanıt arayan araştırma ulusalcı çizgide dil ve kültür konusunu işleyen Attilâ İlhan'ın konu hakkındaki fikirlerini ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde problem, amaç, önem ve araştırmayla ilgili olduğu düşünülen yüksek lisans ve doktora tezleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde yöntem başlığı altında veri toplama amacıyla ilgili olarak kullanılan araçlar, toplanan verilerin nasıl analiz edildiği ve araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Attilâ İlhan'ın yaşamı, eserleri ve etkilendiği fikirler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde İlhan'ın dil konusuna yaklaşımı, beşinci bölümde kültüre bakış açısı ve altıncı bölümde ulusalcılık hakkındaki fikirleri ele alınmıştır. Son olarak yedinci bölümde sonuç ve kaynaklar kısmına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde problem durumunda belirtilen ana ve alt problemlere cevap verilmiş, araştırmanın sonuçları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
What is Attilâ İlhan's nationalitarian point of view language ant culture? The research look for the answer of this main problem, research try to reveal Attilâ İlhan's oppinions about language and culture issue in the line of nationalitarian moviment. In first chapter of the research some post garaduated and doctorate thesis analyze depend on problem, goal and importance. In second chapter some tools used for collect data under the title of the metod and it's state that how to analyze data finitude of the research. In the third chapter given the information about Attilâ İlhan his personality life works and moviments which were affected him. In the fourth chapter Attilâ İlhan's point of view about language, in the fifth chapter his point of view about culture and in sixth chapter discussed his oppinions about nationalism. After all in the seventh chapter discessed result and bibliography. In the last chapter these answered main and sub problems and it's state that results of the research.