Öğrenme analitiği gösterge paneli müdahalesinin öğrencilerin ters-yüz öğrenme ortamındaki ders öncesi hazırlıklarına etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of learning analytics dashboard intervention on students' pre-class preparation in a flipped learning environment
  1. Tez No: 903409
  2. Yazar: BORA YAKIŞIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKÇAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sınıf içindeki aktivitelerin ev ödevi olarak, ev ödevlerinin ise sınıf içi aktiviteler olarak yapıldığı ters-yüz öğrenme modelinde öğrencinin ders öncesinde yapacağı hazırlık, etkili bir öğrenme için büyük öneme sahiptir. Bu model ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen öğrencilerin ders öncesi hazırlık ve başarı düzeylerini artırmaya yönelik müdahalelerin test edildiği çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırmanın amacı, öğrenme analitiği gösterge paneli müdahalesinin öğrencilerin ders öncesi hazırlık düzeylerine etkisini incelemektir. Ayrıca, ders öncesi hazırlığın genel akademik başarı üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Tek gruplu zayıf deneysel desenle yürütülen çalışmaya Fiziksel Programlama dersine kayıtlı 43 öğrenci katılmıştır. Ters-yüz öğrenme modeline göre yapılandırılan derste öğrenciler sınıf dışı etkinlikleri Moodle Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinden, sınıf içi etkinlikleri ise yüz yüze katılım ile gerçekleştirmişlerdir. Öğrencilerin ders öncesi hazırlık için izlemeleri istenilen videolar ile etkileşimleri özel olarak geliştirilen bir video oynatıcı ile kaydedilmiş ve öğrenme analitiği gösterge paneli üzerinden öğrencilere sunulmuştur. Ders öncesi hazırlık düzeyleri her hafta mini sınavlarla ölçülmüş, genel akademik başarı ise ara sınav ve dönem sonu sınavları ile değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında öğrencilerin, gösterge panelinin kullanıldığı 6 hafta ile kullanılmadığı 6 haftalık dönemdeki, ders öncesi hazırlık düzeyleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular ders öncesi hazırlık düzeyi yüksek olan öğrencilerin genel akademik başarılarının, düşük olanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak, öğrenme analitiği gösterge paneli müdahalesinin öğrencilerin ders öncesi hazırlık düzeylerine anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the flipped learning model, where classroom activities are assigned as homework and homework activities are conducted as classroom tasks, students' preparation before class is of great importance for effective learning. Although there is extensive research on this model, studies that test interventions aimed at enhancing students' pre-class preparation and success levels are limited. The aim of this study is to examine the impact of a learning analytics dashboard intervention on students' pre-class preparation levels. Additionally, the effect of pre-class preparation on overall academic success was investigated. The study, conducted with a single-group experimental design, involved 43 students enrolled in the Physical Programming course. In the course, structured according to the flipped learning model, students completed out-of-class activities through the Moodle Learning Management System (LMS) and participated in face-to-face classroom activities. Students' interactions with videos required for pre-class preparation were recorded using a specially developed video player and presented to them via the learning analytics dashboard. Pre-class preparation levels were measured weekly through mini-quizzes, and overall academic success was assessed through midterm and final exams. Within the study, the pre-class preparation levels of students during the 6 weeks with the dashboard and 6 weeks without it were compared. The findings showed that students with higher levels of pre-class preparation had significantly higher overall academic success compared to those with lower levels. However, the learning analytics dashboard intervention did not have a significant effect on students' pre-class preparation levels.