Nkrumah Döneminde Gana (1957-1966)
Ghana under Nkrumah's era (1957-1966)
- Tez No: 534767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, 6 Mart 1957 tarihinden, iktidardan düşme tarihi olan 24 Şubat 1966'ya kadar Dr. Kwame Nkrumah'nın liderliği altındaki Gana'nın iç ve dış siyaseti ele alınmaktadır. Tezde öncelikle sömürge yıllarından itibaren günümüz Gana'sının tarihinin gelişimi ele alınmıştır. Bağımsızlığın kazanılması ve Nkrumah'ın iktidara gelişi sürecinin önemli tarihsel noktaları anlatılmıştır. Modern ve bağımsız Gana'nın kurucu lideri olan Nkrumah'ın hayatı anlatılarak, iktidara geldiğinde uygulamaya sokacağı politikaların şekillenmesini sağlayan düşünsel evrimi üzerinde durulmuştur. Nkrumah, Marksizm'den Bağımlılık Ekolüne kadar uzanan çeşitli fikir akımlarından etkilenmiştir. Liderin siyasi eğilimleri bağımsızlık sonrasında uygulamaya sokulan hükümet politikalarının şekillenmesinde çok etkili olmuştur. Nkrumah'ın liderliğindeki Gana“Afrika sosyalizmi”uygulamalarının kıtada kendini çok açık bir biçimde gösterdiği bir ülke olmuştur. Bu nedenle Gana örneğinin incelenmesi sömürgecilik sonrası Afrika'nın anlaşılabilmesi açısından da önem taşımaktadır. Çalışmada gene Nkrumah tarafından dile getirilen“Pan-Afrikanizm”anlayışı ve bu çerçevede izlenen politikalar üzerinde durulmuş, Gana'nın Soğuk Savaş döneminde büyük güçlerle ilişkileri de analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Nkrumah iktidarının düşüşüne neden olan faktörler değerlendirilerek, 1966 yılında gerçekleşen darbenin nedenleri ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis covered the internal and external policies of Ghana under the leadership of Dr. Kwame Nkrumah from 6th March, 1957 until his overthrow on 24th February, 1966. It first started with pre-colonial days, through to the colonial days to present Ghana. The independence of Ghana, and Nkrumah's rise to political power was an important historical period. The life of the founder of modern independent Ghana, Nkrumah was examined, his rise to power brought about an intellectual evolution which shaped his policies. Nkrumah was influenced by various ideas from Marxism to the Dependency Theory. These political ideas shaped the policies that were pursued after independence. Under Nkrumah's leadership, Ghana became a country on the continent which showed herself as a form of 'African Socialism'. It is therefore important to study Ghana as an example of socialism as a post colonial African country. Also, in this study, understanding Nkrumahs's pursuance of Pan-Africanism was also shown, and the policies which were pursued within the frame work. It also analized Ghana's relationship with the super powers during the Cold War era. In the final part of the study, the factors that caused the decline of Dr. Kwame Nkrumah was evaluated, and the causes of the 1966 coup were also revealed.