Osmanlı Döneminde Ankara Belediyesi
Ankara Municipality in the Ottoman Period
  1. Tez No: 903442
  2. Yazar: BURHAN OCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda modern belediye dairelerinin kurulduğu bir dönemde ülkenin merkezi konumunda bulunan Ankara'da da bir belediye dairesi kurulmuştur. Ankara Belediyesi'nin kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de ilk izlerini 1871 yılından itibaren görmekteyiz. Kurulduğu dönemde ilk etapta az sayıda üyesi bulunan Ankara Belediyesi yıllar geçtikçe büyümüş ve üye sayısı da artmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nda belediyelerin kuruluş nedeni demokratik bir şehir yönetimi kurmak değildi. Asıl amaç düzenli, temiz ve işleyen şehirler oluşturmaktı. Belediye daireleri merkeze sıkı bir şekilde bağlıydı. Oysa kentin zenginleşmesi ve belediye hizmetlerinin muntazam bir şekilde gerçekleşmesi için özerk bir komün yönetiminin olması gerekmekteydi. Belediye daireleri bu idari ve mali sorunlarını Cumhuriyet dönemine de taşımışlardı. Ankara Belediyesi çoğu zaman personel maaşlarını bile ödeyemeyecek durumda bulunmaktaydı. Bu yüzden sık sık Bab-ı Âli'den yardım beklenilmişti. Ankara şehri ve belediyesi özellikle demiryolunun gelişi ile birlikte maddi anlamda gelişme kaydetmişti. Bu durum belediye idaresine de olumlu yönde etki etse de mali sıkıntılar hiç bitmemiştir. Tüm bu sorunlara karşın belediyenin yol yapımı, kaldırım onarımı, hastane inşası ve sokak temizliği gibi pek çok konuda hizmet vermeye çalıştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
At a time when modern municipal offices were established in the Ottoman Empire, a municipal office was established in Ankara as well, the center of the country. Although the exact date of the establishment of Ankara Municipality is unknown, we can see its first traces as early as 1871. Ankara Municipality, which initially had a small number of members at the time of its establishment, grew over the years and the number of members increased. The reason for the establishment of municipalities in the Ottoman Empire was not to establish a democratic city administration. The main objective was to create orderly, clean and functioning cities. Municipal offices were closely connected to the Sublime Port. However, an autonomous commune administration was necessary for the city to prosper and for municipal services to be carried out in an orderly manner. Municipal offices carried these administrative and financial problems into the Republican period. Ankara Municipality was often unable to pay even the salaries of its staff. Therefore, assistance was often requested from Sublime Port. The city and municipality of Ankara had improved financially, especially with the arrival of the railway line. Although this had a positive impact on the municipal administration, financial problems never ended. The municipality also provided many services such as road construction, sidewalk repair, hospital construction and street cleaning.