İdari vesayet anlayışı ve büyükşehir modeline yansıyışı (Ankara Büyükşehir örneği)
- Tez No: 52515
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Türkiye'deki belediyelerin tarihi gelişimleri Tanzimat dönemine kadar gider. Tanzimat'tan önce şehir hizmetlerini gören sivil ve resmi kurumlar, Tanzimat'la beraber yerlerini yavaş yavaş kurulan belediyelere bıraktılar. Daha önce siyasi yönden merkeziyetçi olan Osmanlı devleti, bu düzenlemelerle beraber idari yönden de merkeziyetçi bir yapı kazandı. Bu dönemde belediyelerin kurulması ile, devletin idari bakımdan merkezileşmeye başlaması her ne kadar“paradoks”olarak görünse de mevcut şartların oluşturduğu bir durumdu. Bu durum, Cumhuriyet dönemi düzenlemelere de yansıdı. Günümüz Türkiye'sinde sivil ve resmi birçok kurum, belediyelerin yeterince özerk olmadığını dile getirmekteler. Bununla beraber, yerel yönetim özerkliği ile ilgili girişimler yetersiz kalmaktadır. Tanzimat dönemi ile başlayan“merkeziyetçi anlayış”, Cumhuriyet 'in tek parti döneminde, içinde bulunulan şartlar nedeniyle devam etti. Bu durum, günümüz belediye anlayışına bir“miras”olarak devretti. Ve belediyelerle ilgili düzenlemelere de yansıdı. Nitekim, son olarak 3030 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesi oluşturulurken adeta merkezi idare ile belediyeler arasındaki ilişkiye benzer bir yapı kuruldu. Bu tür düzenlemelerle,“merkeziyetçi anlayış”geleneksel bir davranış halini almıştır. Özerk bir belediye oluşturmak için, gelenek halini almış bu“merkeziyetçi anlayış”ı terk etmek gerekmektedir. Aksi takdirde, belediyelerin özerkliğini artırmaya yönelik iyi niyetle yapılan çalışmalar yetersiz kalabilir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The historical development of municipalities in Turkey prolongs since the Reform Movement (Tanzimat) Period. The civil and formal assocaitions which were in charge for the urban services before the Reform Movements(Tanzimat), left their responsibilities to the new established municipalities gradually. The Ottoman Empire which had a centralist status by means of politics previously, had also a centralist status by means of administration. In this period, by establishing municipalities, the centralization of goverment administratively however much seems contradictory, it was a case which caused by existant conditions. This centralist approach, effected the organizations in the period of Rebuplic. Nowadays, many civil and formal associations in Turkey, declare that the municipalicites are not autonomous enough. However, the activities concerned with the autonomy of local government are not enough. The“centralist approach”which has started with the period of Reform Movements(Tanzimat), has contiuned, because of the conditions which were valid then in the single party period of Rebublic. This situation has been transfered to our daily municipality approach as“a heritage”and effected the organizations related with municipalities. Therefore, finally a similar organizations (3030 number law) between central administration and municipalities was established when municipality for metropolitan was established. By these kinds of organizations,“centalist approach”has been a tradional behaviour. In order to establish an autonomous municipality, it is necessary to avoid from this“centralist approach”. Otherwise, the works done by good intentions could not be enough. IV