Sağlık yöneticilerinin iç girişimcilik davranışları ile örgütsel çeviklik, inovasyon hızı ve inovasyon kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara ilinde bir araştırma
Investigation of the relationship between internal entrepreneurship behavior of health managers and organizational agility, innovation speed and innovation quality: A Research in Ankara province
- Tez No: 903443
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda her alanda çok yoğun bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçilmektedir. Bu süreçte, teknoloji ve emek yoğun bir sektör olan sağlık alanında ise yaşanan yenilik, gelişme ve değişimlerin hızı daha da artmaktadır. Bugünün sağlık organizasyonlarının temel sorumluluklarını yerine getirirken aynı zamanda varlıklarını sürdürmek, ilerlemek, hizmetlerini ve süreçlerini geliştirmek için çağın değişim ve gelişmelerine uyum sağlamaları gerekmektedir. Bu açıdan yeniliklere odaklanmış, fırsatları tanıyan, akılcı riskler alabilen ve proaktif özellikte iç girişimci davranışa sahip yöneticilerin ve çalışanların varlığı önem kazanmaktadır. İç girişimcilik, en genel anlamda mevcut organizasyon içerisindeki girişimcilik olarak tanımlanmaktadır. Organizasyonlarda sürdürülebilirlik, verimlilik, başarı, performans ve rekabet üstünlüğü için iç girişimciliğin kritik bir unsur olduğu vurgulanmaktadır. Bu araştırmada, sağlık yöneticilerinin iç girişimcilik davranışları ile örgütsel çeviklik, inovasyon hızı ve inovasyon kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca sağlık yöneticilerinin iç girişimcilik davranışları ile demografik ve mesleki özelliklerine ait değişkenler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırma, tanımlayıcı özellikte ilişkisel bir tarama araştırmasıdır. Araştırma verilerini elde etmek için demografik ve mesleki bilgi formu, iç girişimcilik ölçeği, örgütsel çeviklik ölçeği, inovasyon hızı ölçeği ve inovasyon kalitesi ölçeğinin bulunduğu anket formu kullanılmıştır. Ankara ilinde Sağlık Bakanlığına bağlı kamu hastanelerinde görev yapan 352 sağlık yöneticisinin katılımı ile istatistiki analiz verileri elde edilmiştir. Analiz için yapılan tüm incelemeler istatiksel paket program kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizi, geçerlik analizi, korelasyon analizi ve fark analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, sağlık yöneticilerinin iç girişimcilik davranışları ile örgütsel çeviklik, inovasyon hızı ve inovasyon kalitesi arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Bu kapsamda, ulaşılan sonuçların araştırma modelini ve ilgili hipotezlerini genel anlamda doğruladığı ifade edilebilir. Ayrıca sağlık yöneticilerinin iç girişimcilik davranışlarının yöneticilik düzeyi, medeni durum, yaş, öğrenim düzeyi ve çalışılan hastane türü değişkenlerine göre kısmen anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sağlık yöneticilerinin iç girişimcilik davranışlarının cinsiyet, toplam hizmet yılı ve yönetici olarak toplam hizmet yılı değişkenlerine göre ise anlamlı farklılıklar göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarının alan yazına faydalı katkılar sağlayacağı ve sağlık hizmeti uygulayıcıları ile araştırmacılar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the age we live in, we are going through a very intense process of change and transformation in every field. In this process, the pace of innovation, development and change in the field of health, which is a technology and labor intensive sector, is increasing even more. While today's healthcare organizations fulfill their basic responsibilities, they also need to adapt to the changes and developments of the age in order to maintain their existence, progress, and improve their services and processes. In this respect, the existence of managers and employees who focus on innovations, recognize opportunities, take rational risks and have proactive intrapreneurial behavior becomes important. Intrapreneurship is defined in the broadest sense as entrepreneurship within the existing organization. It is emphasized that intrapreneurship is a critical element for sustainability, efficiency, success, performance and competitive advantage in organizations. This research aimed to examine the relationship between intrapreneurship behaviors of healthcare managers and organizational agility, innovation speed and innovation quality. In addition, it was also examined whether there was a significant difference between the intrapreneurship behaviors of healthcare managers and the variables related to their demographic and professional characteristics. The research is a descriptive, relational survey research. A survey form containing demographic and professional information form, intrapreneurship scale, organizational agility scale, innovation speed scale and innovation quality scale was used to obtain research data. Statistical analysis data were obtained with the participation of 352 health managers working in public hospitals affiliated with the Ministry of Health in Ankara. All examinations for analysis were carried out using a statistical package program. Research data were subjected to descriptive statistics, reliability analysis, validity analysis, correlation analysis and difference analysis. The findings obtained as a result of the research showed that there were positive and statistically significant relationships between the intrapreneurship behaviors of healthcare managers and organizational agility, innovation speed and innovation quality.In this context, it can be stated that the obtained results generally confirm the research model and related hypotheses. In addition, it was concluded that the intrapreneurial behaviors of healthcare managers show partially significant differences according to the variables of managerial level, marital status, age, education level and type of hospital worked. It was concluded that the intrapreneurial behaviors of healthcare managers do not show significant differences according to the variables of gender, total years of service and total years of service as a manager. It is thought that the research results will make useful contributions to the literature and will guide healthcare service practitioners and researchers.