COVID-19 döneminin insani gelişmişlik endeksi üzerindeki etkileri
The effects of the duration of the COVID-19 pandemic on human development index
  1. Tez No: 903452
  2. Yazar: AHMAD HAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İnsani gelişmeyi doğru şekilde ölçmek, uzun senelerdir hem bilim insanları hem de ülkelerin hükümetleri için bir hedef olmuştur. Ancak, bu değerlendirmeyi yapmak, her zaman kolay olmamaktadır. Dünyada hiç beklenmedik değişiklikler ile olağanüstü dönemler oluştukça; ülkelerin sağlık, eğitim ve iktisadi verileri ani inişler ve çıkışlar gösterebilmektedir. COVID-19, küresel olarak çok çeşitli, dinamik ve karmaşık unsurları ve etkileri olmuştur. İnsani Gelişmişlik Endeksi (İGE); gelir, eğitim ve sağlık alanlarını kapsayan bir ölçüttür. Bu alanlardaki kazanımları, insani kalkınma olarak artı bir sayısal değer olarak bünyesine yansıtır. Böylelikle, ülkelerarası karşılaştırmalar için temel oluşturur. Bu tezde, İGE seviyelerine göre dört gelişmişlik kümesine (UNDP'ye göre az, orta, yüksek, çok yüksek olarak) ayrıştırılmış olan 185 ülkenin COVID-19 öncesi (2019) ve COVID-19 dönemindeki (2020) İGE verileri; SPSS-29 yazılımı vasıtası ile, K-ortalama Kümeleme Analizi yöntemi kullanarak istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yeniden gruplandırılmıştır. 2019 ile 2020 yıllarına ait Doğumda Beklenen Yaşam Süresi (DBYS), Beklenen Okullaşma Süresi (BOS) ile Ortalama Okullaşma Süresi (OOS) ve kişibaşı Gayrisafi Milli Hasıla (GSMG) verileri birbirleriyle karşılaştırılarak; COVID-19 dönemi koşullarının hangi ülkeler üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accurate measurement of human development of countries has been a goal for both scientists and governments for many decades. However, making this assessment is not always easy. As extraordinary circumstances with unexpected changes occur in the world; country level health, education and income data may show sudden fluctuations. The COVID-19 pandemic has had diverse, dynamic and complex elements and regional and global effects. Human Development Index (HDI) is an index that covers health, education and economic areas. It reflects the achievements in these areas as an additional value in terms of human development. Thus, it provides the basis for cross-country comparisons. In this thesis, HDI data of 185 countries before COVID-19 (i.e. 2019) and during the COVID-19 period (i.e. 2020), divided into four development clusters (as low, medium, high, very high by UNDP) according to their HDI levels; were regrouped by applying K-means Cluster Analysis via SPSS-29 software. By comparing the Expected Years at Birth, Expected Years of Schooling, Mean Years of Schooling and per capita Gross National Income data of 2019 and 2020; countries that have experienced COVID-19's diverse negative effects, are identified and brought to light.