Pozitif psikolojik sermayenin işe tutkunluğa etkisi
The effect of positive psychological capital on work
  1. Tez No: 903457
  2. Yazar: BUSE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin işe tutkunluklarına olan etkisini incelemektir. Araştırmanın evreni 2022–2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Avrupa yakasında yer alan Esenyurt, Bağcılar, Arnavutköy, Sultangazi, Gaziosmanpaşa ilçelerinde, İstanbul İl Milli Eğitim bünyesindeki resmi ortaokullarda görev yapan 8446 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi ise rastlantısal örnekleme yöntemiyle ulaşılan 407 öğretmenden oluşturmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”ve“İşe Tutkunluk Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye düzeyleri genel olarak yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin işe tutkunluk düzeyleri incelendiğinde ise yüksek ve yükseğe yakın sonuçlar tespit edilmiştir. Pozitif psikolojik sermaye ile işe tutkunluk genelinde orta düzeyde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aynı zamanda pozitif psikolojik sermayenin iyimserlik ve umut alt boyutlarının işe tutkunluğu yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye düzeylerini artırmaya yönelik çalışmalar desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of teachers positive psychological capital levels on their work engagement. The population of the research consists of 8446 teachers working in official secondary schools within the Provincial National Education in Esenyurt, Bağcılar, Arnavutköy, Sultangazi, Gaziosmanpaşa districts on the European side of Istanbul in the 2022-2023 academic year. The research sample consists of 407 teachers reached by random sampling method. For these purposes, correlational survey model was used in this study. Data were collected with the“Personal Information Form”,“Positive Psychological Capital Scale”and“Work Engagement Scale”. According to the research results, teachers positive psychological capital levels were generally found to be high. When teachers' job engagement levels were examined, high and near-high results were determined. A moderately positive and statistically significant relationship was detected between positive psychological capital and work engagement. At the same time, it was concluded that the optimism and hope sub-dimensions of positive psychological capital predict work engagement. According to this result, studies aimed at increasing the positive psychological capital levels of teachers should be supported.