İşletmelerin yeşil yönetim uygulamalarının rekabet üstünlüğüne etkisi
The effect of green management practices on a firm's competitive advantage
  1. Tez No: 903460
  2. Yazar: FİLİZ EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE HALİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İşletmelerin faaliyetlerini çevreyi hesaba katacak ve çevreye en az şekilde zarar verecek biçimde düzenlemeleri şeklinde tanımlanabilecek olan yeşil yönetim kavramı işletmelerde gittikçe daha fazla uygulama alanı bulmakta ve bu durum işletmeler arasındaki rekabete yansımaktadır. Rekabet, işletmelerin direkt ya da aracı yollar ile pazara mal ya da hizmet sunma girişimlerinin tamamı anlamına gelmektedir. Rekabet üstünlüğü ise bir işletmenin mevcut ya da olası rakipleri tarafından, eş zamanlı olarak uygulanamayan bir değer oluşturma stratejisi yarattığında elde ettiği avantajlı konum olarak tanımlanabilir. Rekabet ve rekabet üstünlüğü kavramları işletmelerin hayatta kalmaları için oldukça önemlidir. Bu çerçeveden hareketle bu çalışma kapsamında işletmelerin yeşil yönetim uygulamalarının rekabet üstünlüğüne etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Anket yöntemi kullanılan çalışmada 476 çalışandan alınan veriler analiz edilmiştir. Çalışmada işletmelerin yeşil yönetim uygulamalarının rekabet üstünlüğüne pozitif bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. İşletmelerin daha fazla yeşil yönetim uygulamalarına yer vermelerinin rekabet üstünlüğü düzeylerini de arttırdığı görülmektedir. Ayrıca işletmelerin faaliyet süreleri, alanları, hukuki yapıları, bulundukları coğrafi bölgeler ve destekledikleri sosyal sorumluluk projelerinin olup olmaması durumuna göre yeşil yönetim uygulamaları ve rekabet üstünlüğü düzeyleri farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of green management, characterized as the arrangement of business operations in a manner that considers and reduces environmental damage, is becoming more and more prevalent in the corporate world and is mirrored in the competition between these enterprises. The competition describes all commercial endeavors to provide products or services to the market, either directly or through intermediaries. A company's competitive advantage is the favorable position it gains when it develops a value generation plan that its rivals, either present or future, cannot use at the same time. Businesses need to understand the ideas of competitive advantage and competitiveness in order to survive. This study attempts to ascertain how green management practices used by companies affect their competitive advantage within this framework. Data gathered from 476 employees were evaluated in the study that used the survey approach. The study found that companies' use of green management methods improves their competitive advantage. It has been noted that companies with higher degrees of competitive advantage are also those who implement more green management techniques. Furthermore, the length of time that businesses have been in operation, the nature of their industry, their regulatory frameworks, their locations, and whether or not they endorse social responsibility initiatives all affect green management practices and competitive advantage they possess.