Yaşayan hukuk kavramının bourdıeu sosyolojisi bağlamında hukuk - politik eleştirisi
Legal-political criticism of the concept of living law in the context of bourdieu's sociology
- Tez No: 903464
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Eugen Ehrlich tarafından ortaya konan yaşayan hukuk kavramı, Ehrlich'in düşüncesinde toplumun temel yapıtaşı olarak görülen toplumsal birliklerin içerisindeki normatif yapıların, davranış pratiklerinin ve bunların oluşturduğu teamüllerin bütününün oluşturduğu bir düzeni simgeler. Günlük toplumsal yaşamı düzenleyen hukuk tipi olarak yaşayan hukuk, devletin kurduğu hukuk düzeninin de temelinde yer alır. Bourdieu sosyolojisi bağlamında ise hukuk hem bir simgesel iktidar mekanizması olarak tahakkümü cisimleştirirken hem de oluşturduğu alan içerisindeki faillerin mücadelesine sahne olur. Bu anlamda, Ehrlich'in yaşayan hukukunun toplumsal birlikler içerisinde nasıl etkin bir şekilde uygulanabildiğini anlamak; diğer normatif yapılarla olan ve mücadeleyi de içeren ilişkilerinin nasıl sürdürülebileceğini tahayyül etmek ve nihayetinde yaşayan hukukun kendisini nasıl var edebildiğini görebilmek için Bourdieu sosyolojisinin kullanıldığı bir hukuk-politik inceleme yapmak faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of living law, introduced by Eugen Ehrlich, symbolizes an order formed by the normative structures, behavioral practices and all the customs formed by them within social associations, which are seen as the basic constituent of society in Ehrlich's thought. Living law, as the type of law that regulates daily social life, is also at the basis of the legal order established by the state. On the other hand, in the context of Bourdieu's sociology, law both embodies domination as a mechanism of symbolic power and is the scene of the struggle of agents within the field it constitutes. In this sense, it would be useful to conduct a legal-political analysis using Bourdieu's sociology in order to understand how Ehrlich's living law can be effectively implemented within social associations; to imagine how its relations with other normative structures, which include struggle, can be sustained; and finally to see how living law can establish itself.