Öğretmen adaylarının tasarımcı öğretmen özellikleri ile 21.yüzyıl becerilerinin öğretimine ilişkin öz yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Examination of teacher candidates' design teacher characteristics and qualification levels regarding teaching 21st century skills
- Tez No: 903473
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının tasarımcı öğretmen özellikleri ile 21.yüzyıl becerilerinin öğretimine ilişkin öz yeterlilik düzeylerini belirlemek, çeşitli değişkenler açısından istatistiksel farklarını incelemek ve tasarımcı öğretmen özellikleri ile 21.yüzyıl becerilerinin öğretimine ilişkin öz yeterlilik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu Mersin Üniversitesi 2022-2023 ve 2023-2024 eğitim öğretim yılında Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 479 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Tasarımcı Öğretmen Ölçeği ve 21.Yüzyıl Becerileri Öğretimi Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi bölümünde öncelikle betimsel istatistikler yapılmış ve normallik varsayımları kontrol edilmiştir. Araştırmada yer alan değişkenlerin cinsiyet ve isteklilik durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Bağımsız Örneklem T-Testi, branş, not ortalaması ve sınıf kademesine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), tasarımcı öğretmenlik ile 21.yüzyıl becerileri öğretimi arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için ise Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre tasarımcı öğretmenlik cinsiyete ve branşa göre farklılık göstermezken isteklilik durumuna, not ortalamasına ve sınıf kademesine göre farklılık göstermektedir.21.yüzyıl becerileri öğretimi ise cinsiyete ve sınıf kademesine göre farklılık göstermezken isteklilik durumuna, branşa ve not ortalamasına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca tasarımcı öğretmenlik ile 21.yüzyıl becerileri öğretimi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine teacher candidates' designer teacher characteristics and their self-efficacy levels regarding teaching 21st century skills, to examine their statistical differences in terms of various variables, and to examine the relationship between designer teacher characteristics and self-efficacy regarding teaching 21st century skills. The research is in the relational scanning model. The study group of the research consists of 479 teacher candidates studying at the Faculty of Education at Mersin University in the 2022-2023 and 2023-2024 academic years. Research data were collected through the Personal Information Form, Designer Teacher Scale and 21st Century Skills Teaching Scale. In the research data analysis section, descriptive statistics were first made and normality assumptions were checked. Independent Sample T-Test to determine whether the variables included in the research differ according to gender and willingness, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) to determine whether they differ according to branch, GPA and class level, a relationship between designer teaching and 21st century skills teaching to determine whether or not the Pearson Product Moment Correlation Coefficient was calculated. According to the research findings, while designer teaching does not differ according to gender and branch, it varies according to willingness, grade point average and grade level. While teaching 21st century skills does not differ according to gender and class level, it varies according to willingness, branch and grade average. Additionally, it has been determined that there is a positive and significant relationship between designer teaching and teaching 21st century skills. The findings obtained from the research were discussed within the framework of the literature and suggestions were made.