Hububat depolama çelik tanklarının performans analizi
Performance analiysis of cereals storage steel tanks
- Tez No: 903506
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çelik tanklar veya silolar, hızlı üretim ve montaj avantajları sayesinde betonarme silolara kıyasla daha çok tercih edilmektedir. Bu çalışma, silo türleri ve tanımları, çelik silo inşaat prensipleri ve silindirik siloların duvarları ve haznelerine etki eden yükler hakkında genel bir bilgi sunmaktadır. Eurocode-1991-4 standardına göre etki sınıfı 2 olarak belirlenen yüksek kapasiteli bir silindirik çelik silo modellenmiştir. Eurocode-1991-4 standartlarına uygun olarak detaylı yük hesaplamaları yapılmış, bu hesaplamalarda doldurma, boşaltma ve ek yükler dikkate alınmıştır. SAP2000 yazılımı, üç boyutlu sonlu eleman modelleme ve analizleri için kullanılmış ve statik analiz gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, silindir siloların doldurma ve boşaltma yükleri altında düşük gerilme ve deformasyona maruz kaldığını göstermiştir. Ayrıca, silindirik siloların geometrisi, içlerindeki malzemenin basıncını daha eşit bir şekilde dağıtarak yapısal stabiliteyi artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Steel tanks or silos are preferred more than reinforced concrete silos due to their fast production and assembly advantages. This study provides general information about silo types and definitions, steel silo construction principles and loads acting on the walls and chambers of cylindrical silos. A high-capacity cylindrical steel silo, determined as effect class 2 according to the Eurocode-1991-4 standard, was modeled. Detailed load calculations were made in accordance with the Eurocode-1991-4 standards, and filling, emptying and additional loads were taken into account in these calculations. SAP2000 software was used for three-dimensional finite element modeling and analysis, and static analysis was performed. The results showed that cylindrical silos experience low stress and deformation under filling and emptying loads. Furthermore, the geometry of cylindrical silos increases structural stability by distributing the pressure of the material inside them more evenly.