Blokzincir teknolojisi ile tarım ürünleri için bir tokenizasyon tasarımı ve uygulaması: Türkiye örneği
A tokenization design and implementation for agricultural products with blockchain technology: the case of Türkiye
  1. Tez No: 962757
  2. Yazar: DEMİR MURAT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRÜT SATI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ziraat, Computer Engineering and Computer Science and Control, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Blokzincir teknolojisi ile tarım ürünleri için tokenizasyon uygulaması, bilinen kriptoparalar ve NFT'lerden farklı olarak, gerçek dünya varlığına dayalı fiziksel tokenlerden olan emtia tokenleri içinde gerçek dünyada karşılığı olan tarımsal ürünlerin (Buğday, Arpa, Mısır, Fındık vb.) Ethereum blokzincir ağında ERC-20 formatında akıllı kontratlar aracılığı ile tokenleştirilmesi (mint edilmesi), gerektiğinde itfa (burn) edilmesi, tanımlanan kripto varlık cüzdanlarına transfer edilmesi ve bu işlemler ile ilgili kapsamlı blokzincir işlem raporlarının alınması vb. süreçleri yerine getiren bir uygulamadır. Çalışmada, web teknolojileri ve blokzincir ağı içinde tasarlanmış akıllı sözleşmeler ile geliştirilmiş Tarım Ürünleri için Tokenizasyon Uygulaması ile gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonu içinde tarımsal ürünlerin blokzincir ağında tokenleştirilerek finansal bir değere dönüştürülmesi aktarılmıştır. Bu sistem ile gerçekleştirilmesi öngörülen temel değer önermeleri başlıca şunlardır: 7/24 açık tarım ürünleri ticaret platformu ve işlem çiftlerinin mümkün kılınması, küresel tarım tokenleri standardının geliştirilmesi, tarımsal emtia tokenleri ile tarım ürünleri yatırım ve ticaretinin demokratikleşmesi, futures işlemlerin yapılabilmesi, son kullanıcıdan yüksek likidite bulma imkânın sağlanması, tarım ürünleri alım-satım anlaşmaları ile yurt içi ve yurt dışı ticaretin kolaylaştırılmasıdır. Tarım Ürünleri için tokenizasyon uygulaması ile üretilen Tarımsal Emtia Tokenleri ile tarım ürünlerine yatırım tabana yayılarak ülkemizde ve dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insanın istediği miktarda tarım ürününe 7/24 yatırım yapmasının önü açılmış olmaktadır. Böylelikle tarımsal emtia yatırımcı sayısının artırılıp tabana yayılmasıyla birlikte tarımsal ürün fiyatlarının daha adil, katılımcı ve demokratik oluşumu sağlanmış olmaktadır. Tarım Ürünleri için Tokenizasyon Uygulaması ile ulaşılması planlanan hedeflerden biri de; dünya hububat ticaretinin %90'ından fazlasını oluşturan Buğday, Arpa, Mısır gibi tarımsal ürünleri tokenleştirmenin sonrasında global fındık üretiminin yaklaşık %70'ini oluşturan ülkemize ait en önemli stratejik tarımsal ürünlerden olan fındık ürününü tokenleştirmek ve minimum bir yıllık depolama ömrü olan ayçiçeği tohumu, kuru kayısı, kabuklu antep fıstığı, fasülye, pamuk, mercimek, nohut, zeytin, çeltik, soya fasulyesi, tritikale, çavdar, keten tohumu, yulaf gibi tarımsal ürünleri içerecek şekilde tokenizasyon platformunu genişletmektir.
Özet (Çeviri)
The tokenization application for agricultural products with blockchain technology, unlike known cryptocurrencies and NFTs, is an application that tokenizes (mints) agricultural products (wheat, barley, corn, hazelnuts, etc.) in the real world via smart contracts in the ERC-20 format on the Ethereum blockchain network, redeems them (burns) when necessary, transfers them to defined crypto asset wallets and generates comprehensive blockchain transaction reports related to these transactions. In this study, the Tokenization Application for Agricultural Products, developed with web technologies and smart contracts designed within the blockchain network, is presented. Within the scope of the tokenization of real-world assets, the conversion of agricultural products into financial value by tokenizing them on the blockchain network is explained. The main value propositions envisioned to be realized with this system are: enabling a 24/7 agricultural products trading platform and transaction pairs, developing a global agricultural token standard, democratizing agricultural commodity investment and trade with agricultural commodity tokens, enabling futures transactions, providing the opportunity to obtain high liquidity from end users and facilitating domestic and international trade through agricultural product purchase and sale agreements. With the Agricultural Commodity Tokens generated through the tokenization application for agricultural products, investment in agricultural products is broadened, paving the way for anyone in our country or anywhere in the world to invest in any amount of agricultural products 24/7. Thus, by increasing and expanding the number of agricultural commodity investors, a more equitable, participatory and democratic formation of agricultural product prices is ensured. One of the objectives planned to be achieved with the Tokenization Application for Agricultural Products is; After tokenizing agricultural products such as wheat, barley and corn, which constitute more than 90% of the world's grain trade, the aim is to tokenize hazelnuts, which are one of the most important strategic agricultural products of our country, which constitutes approximately 70% of global hazelnut production and to expand the tokenization platform to include agricultural products with a minimum storage life of one year, such as sunflower seeds, dried apricots, pistachios in shell, beans, cotton, lentils, chickpeas, olives, rice, soybeans, triticale, rye, flaxseed and oats.