Konservatif takip edilen pediatrik ön kol çift kırıklarında açılanma ve aşırı büyüme ulnar varyansı etkiler mi?
The effect of angulation and overgrowth on ulnar variance in conservatively managed pediatric both bone forearm fractures
- Tez No: 903572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇALIŞAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ön kol çift kırıkları pediatrik kırıkların %13,4'ünü oluşturmaktadır. Uzun kemik kırıklarında çok sayıda uzunluk farkı olduğuna dair çalışmalar mevcutken ön kol çift kırıklarındaki çalışmalar nadirdir. Ulnar varyansın el bilekteki distal radiusun ve distal ulnanın karpal kemikler üzerine fonksiyonel etkisi bilinmektedir. Kırık sonrası ön kol kemikteki gelişebilecek uzamanın ve açılanmanın ulnar varyansa ve el bilek fonksiyonuna olan etkisi bilinmediğinden konservatif takip edilen hastalarda en az bir yıl sonrası iyileşme sağlamış çocuk ön kol çift kırıklarında açılanma ve aşırı büyümenin ulnar varyans üzerindeki ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 1 Ocak 2018 - 31 Ekim 2023 tarihleri arasında ön kol çift kırığı ile başvuran 5-14 yaş arasındaki çocuklarda retrospektif olarak incelenerek yapılmıştır. Hastaların klinik olarak eklem hareketleri değerlendirildi. Hastalar VAS, QuickDASH, MAYO el bilek skoru ve el kavrama kabiliyeti açısından el dinamometre ile değerlendirildi. Radius ve ulna kırıklarının beraber eşlik ettiği şaft bölgesinden metafize kadar olan hastalar için nizami bilateral ön kol anterior-posterior (AP) ve lateral, bilateral el bilek posterior-anterior (PA) ve lateral çekilen radyografiler üzerinden değerlendirildi. Radius ve ulna arasındaki açılar arasındaki farkı radius-ulna açıları olarak hesaplandı. Radius uzunluk, ulna uzunluk, radial inklinasyon, ulnar varyans ölçülerek not edildi. Tanımlayıcı istatistikler ortalama±standart hata ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Both bone forearm fractures constitute 13.4% of pediatric fractures. While there are many studies with length differences in long bone fractures, studies on both bone forearm fractures are rare. The functional effect of ulnar variance on carpal bones of the distal radius and distal ulna in the wrist is known. Since the effect of elongation and angulation that may develop in the forearm bone after fracture on ulnar variance and wrist function is unknown, we aimed to evaluate the relationship of angulation and overgrowth on ulnar variance in pediatric both bone forearm fractures that healed at least one year after the fracture who were followed up conservatively. The study was conducted by retrospectively examining children aged 5-14 years who applied to Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital with both bone forearm fractures between January 1, 2018 and October 31, 2023. Range of movements were evaluated clinically. VAS scores, QuickDASH scores, MAYO wrist scores were evaluated and hand grip abilities were evaluated with a hand dynamometer. For patients with joint radius and ulna fractures from the shaft region to the metaphysis, regular bilateral forearm anterior-posterior (AP) and lateral, bilateral wrist posterior-anterior (PA) and lateral radiographs were evaluated. The difference between the angle of radius and angle of ulna called as radius-ulna angle. Radius length, ulna length, radial inclination, ulnar variance were measured and noted. Descriptive statistics were determined as mean±standard error.