Çevre bilinci ve yerel yönetimler: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi örneği
Environmental awareness and local governments: The case of Eskişehir Tepebaşı Municipality
  1. Tez No: 903571
  2. Yazar: HİCRAN BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMED KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyadaki yaşam, insanların kaynaklık ettiği çevre sorunları nedeniyle tehlike altındadır. Dolayısıyla çevre sorunlarının engellenmesi ve gelecek nesillerin yaşamının garanti altına alınması için toplumun çevre bilincine sahip olması gereklidir. Çevresel olgular ve kurumsal nitelikler göz önüne alındığında çevre bilincinin kazandırılmasında yerel yönetimler arasında belediyeler öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, belediyelerin çevre bilinci üzerindeki etkisi doküman analizi yöntemiyle Eskişehir Tepebaşı Belediyesi örneği üzerinden ele alınmıştır. Önce araştırmaya konu olan Eskişehir ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi hakkında gerekli bilgiler verilmiştir. Ardından Tepebaşı Belediyesi'nin çevre bilincinin kazandırılmasına yönelik çalışmaları açıklanmıştır. Son olarak Tepebaşı Belediyesi'nin çalışmalarının değerlendirmesi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Tepebaşı Belediyesi, çeşitli temaları içeren çalışmalarıyla çevre bilincinin kazandırılmasına yönelik iyi bir örnek oluşturmaktadır. Ancak sürdürülebilir ulaşıma dair altyapı eksiklikleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Life on Earth is in danger due to environmental problems caused by humans. Therefore, it is necessary for the society to have environmental awareness in order to prevent environmental problems and guarantee the life of future generations. Considering environmental facts and institutional qualities, municipalities stand out among local governments in raising environmental awareness. In this study, the impact of municipalities on environmental awareness is discussed through the example of Eskişehir Tepebaşı Municipality using the document analysis method. First, necessary information was given about Eskişehir and Eskişehir Tepebaşı Municipality, which were the subject of the research. Then, Tepebaşı Municipality's efforts to raise environmental awareness were explained. Finally, the work of Tepebaşı Municipality was evaluated. According to the findings, Tepebaşı Municipality sets a good example for raising environmental awareness with its works on various themes. However, there are infrastructure deficiencies regarding sustainable transportation.