Türk hisse senedi piyasalarına dayalı finansal yatırım analizleri
Financial investment analyses based on the Turkish stock markets
- Tez No: 903591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BÜBERKÖKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türk sermaye piyasalarına dönük yatırım analizlerinin beklenen başarıyı gösterebilmesi için analizlerde dikkate alınacak endeks ve performans ölçütü göstergesinin seçimi önemlidir. Bu kapsamda bu çalışmada BİST 30 endeksinde işlem gören şirketlerin hisse senetleri için riske göre düzeltilmiş getiri oranları hesaplanarak rasyonel yatırımcılar için daha uygun yatırım seçenekleri sunulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla değişim katsayısından yararlanılmış ve risk göstergesi olarak düzeltilmiş riske maruz değer yönteminden yararlanılmıştır. Çalışma bulguları en uygun yatırım fırsatını belirgin bir farkla SAHOL hisse senedinin sunduğu ardından sırasıyla SASA, HEKTS, GUBRF, SISE ve ALARK hisse senetlerinin geldiğini göstermektedir. En kötü performansı ise belirgin bir farkla AKBNK'nin sergilediği anlaşılmaktadır. Belirtilen bu çalışma bulguların Türkiye gibi gelişen piyasa ekonomilerinin hisse senedi piyasalarına yatırım yapan rasyonel yatırımcıların daha etkin ve tutarlı yatırım kararları verebilmeleri açısından önemli olduğu ifade edilebilir. Özellikle son yıllarda küçük yatırımcının borsaya olan ilgisi dikkate alındığında bu tür yatırımcıların yatırım kararlarında pratik hayatta olduğu gibi sadece hisse senetlerinin sunduğu getiri oranlarına değil riske göre düzeltilmiş getiri oranlarına odaklanmalarının gerekliliğini vurgulaması açısında da ayrıca önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order for investment analyses for Turkish capital markets to show the expected success, the selection of the index and performance criterion indicator to be taken into consideration in the analyses is important. In this context, in this study, the risk-adjusted return rates for the stocks of companies traded in the BIST 30 index were calculated and more suitable investment options were tried to be presented for rational investors. For this purpose, the coefficient of variation was used and the modified value at risk method was used as a risk indicator. The study findings show that SAHOL stock offers the most suitable investment opportunity by a significant margin, followed by SASA, HEKTS, GUBRF, SISE and ALARK stocks. It is understood that AKBNK exhibited the worst performance by a significant margin. It can be stated that the findings of this study are important in terms of rational investors investing in the stock markets of emerging market economies such as Turkey to make more effective investment decisions. Considering the interest of small investors in the stock market, especially in recent years, it is also considered important in terms of emphasizing the need for such investors to focus on risk-adjusted return rates in their investment decisions, not just the return rates offered by stocks, as in practice.