Yumurtacı tavuk rasyonlarında mısır ddgs kullanımının yumurta verimi, yumurta kalitesi,bağırsak sağlığı ve kemik parametreleri üzerine etkisi
Effect of using corn ddgs in the diets of laying hens on layin performance, egg quality, gut health and bone parameters
  1. Tez No: 903602
  2. Yazar: JOSOA ANDRE HARIJAONA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, rasyonlara %0, 5, 10, 15 ve 20 düzeylerindeki artan mısır DDGS ilavesinin karma yem maliyetleri, yumurta verimi, yumurta kalitesi, kemik parametreleri, yumurta sarısı yağ asidi profili ve bağırsak sağlığı üzerine etkilerini araştırmaktır. Denemede toplam 240 adet, 58 haftalık Lohman Brown klasik yumurta tavuğu kullanılmış, her biri 48 tavuktan oluşan 5 grup oluşturulmuştur ve her grup 6 tavuktan oluşan 8 tekerrür grubuna ayrılmıştır. Hayvanlar 16 hafta boyunca deneme rasyonları ile beslenmiş ve ticari barındırma koşullarında tutulmuştur. Artan düzeylerde DDGS ilavesinin hammadde fiyatlarına bağlı olarak rasyon maliyetinin azaltılabileceği görülmüştür. DDGS'ın %15'e kadar ilavesinde yumurta üretimind olumsuz bir etki gözlenmemiştir; ancak %20 ilavesinde rakamsal olarak en düşük yumurta verimi tespit edilmiştir. Yumurta ağırlığında sadece ilk 4 haftada lineer bir azalma gözlenmiş (PLinear = 0.043) ve %5-10 düzeylerinde yumurta ağırlığında sayısal olarak %1-5 oranında bir artış tespit edilmiştir. Sarı indeks, %10 DDGS ilavesinde en yüksek bulunmuştur; DDGS düzeyin artışıyla kabuk kalınlığının orantılı olarak arttığı gözlenmiştir (P = 0.075). Artan DDGS düzeyi, yumurta sarısının renginde önemli bir iyileşme sağlamıştır (P ≤ 0.001). DDGS'ın %20 ilavesi, yumurta sarısındaki toplam çoklu doymamış yağ asitlerini önemli ve orantılı bir şekilde arttırmış (P ≤ 0.001), ancak toplam tekli doymamış (P ≤ 0.001) ve doymuş yağ asitlerini (P = 0.013) önemli bir şekilde azaltmıştır. Jejunumda, bütün DDGS düzeylerinde villusyüksekliği ve VY/KD oranında orantılı ve önemli bir artış (PLineer ≤ 0.001) tespit edilmiş, kript derinliğinde ise önemli ve orantılı bir azalma (PLineer ≤ 0.001) gözlenmiştir. Tibia kül düzeylerinde gruplar arasında herhangi bir farklılık görülmemiştir. Elde edilen sonuçlara göre, %15'e kadar mısır DDGS'ın yumurtacı tavuk rasyonlarında kabul edilebilir bir yem maddesi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effects of adding increasing levels of corn DDGS (0%, 5%, 10%, 15%, and 20%) to the diets of laying hens on compound feed production cost, egg production, egg quality, bone parameters, yolk fatty acid profile, and gut health. The experiment involved a total of 240 Lohman Brown Classic laying hens, aged 58 weeks. These hens were divided into 5 groups, each consisting of 48 hens, and each group was further divided into 8 replicates of 6 hens each. The hens were fed experimental diets for 16 weeks and kept under commercial housing conditions. It was observed that diet costs could be reduced based on raw material prices. No adverse effects on egg production were observed with the inclusion of up to 15% DDGS; however, a numerical decrease in egg production was recorded with the 20% DDGS inclusion. Egg weight showed a Lineer decrease only during the first four weeks (PLineer = 0.043), with a numerical increase of 1-5% at the 5-10% DDGS levels. The highest yolk color index was found with 10% DDGS inclusion, and eggshell thickness increased proportionally with the rise in DDGS levels (P = 0.075). Increasing DDGS levels significantly improved yolk color (P ≤ 0.001). The inclusion of 20% DDGS significantly and proportionally increased the total polyunsaturated fatty acids in the yolk (P ≤ 0.001), while it significantly decreased the total monounsaturated (P ≤ 0.001) and saturated fatty acids (P = 0.013). In the jejunum, villus height and the VH/CD ratio showed proportional and significant increases across all DDGS levels (PLineer ≤ 0.001), while crypt depth showed significant and proportional decreases (PLineer ≤ 0.001). No significant differences were observed among treatment groups in terms of tibia ash. Based on the results obtained, it was concluded that up to 15% corn DDGS can be considered an acceptable feed ingredient for laying hen diets.