Şizofreninin eşlik ettiği ve etmediği obsesif kompülsif bozukluk hastalarında klinik özellikler
Clinical characteristics in patients with obsessive compulsive disorder with or without comorbid schizopreneia
- Tez No: 90362
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT TÜKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
vn ) ÖZET Bu çalışmada, Eylül 1998-Ekim 1999 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı polikliniğine başvuran şizofreninin eşlik ettiği ve etmediği iki grup OKB 'li hasta, sosyodemografik özellikler, eşlik eden başka psikiyatrik bozukluklar, anksiyete ve depresyon düzeyleri, obsesif kompulsif belirtilerin başlangıç yaşı, seyri, içerik ve şiddeti gibi özellikleri açısından karşılaştırıldı. Çalışmaya toplam 65 hasta alındı. Şizofreninin eşlik ettiği OKB'li grup 20, şizofreninin eşlik etmediği OKB'li grup ise 45 hastadan oluşmaktaydı. Önce tüm hastalara yan-yapılandınlmış görüşme çizelgesi, DSM-HI-R'ye göre yapılandırılmış görüşme ölçeği (SCID), Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği, Durumluk- Sürekli Kaygı Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği, Aşın Değerverilmiş Düşünce Ölçeği, Sheehan Yetiyitimi Ölçeği uygulanarak sosyodemografik ve klinik özellikleri, eşlik eden I. eksen psikopatolojileri ve diğer ölçeklerin dökümü yapıldı. Elde edilen verilerin istatiksel değerlendirilmesinde ve grupların karşılaştırılmasında ki-kare ve t-testi, gerekli olduğunda ise Fisher kesinlik testi kullanıldı. Şizofreninin eşlik ettiği grupta erkek ve bekar olanlar çoğunluktaydı, çalışır durumda olanların sayısı ise daha azdı. Eğitim, gelir durumu, doğum yeri, aile bütünlüğü, el tercihi, kafa travması öyküsü, ailede OKB ya da başka psikiyatrik bozukluk görülme sıklığı, obsesif kompulsif belirtilerin başlangıç yaşı, seyri, dağılımı ve şiddeti, anksiyete ve depresyon düzeyleri, açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Şizofreni ile birlikte OKB'lilerde, tedaviye yönelik motivasyon daha azdı. Şizofreni olmaksızın OKB grubunda distimi tanısı alanlar daha yüksek oranlardaydı. Obsesif kompulsif 61belirtilere yönelik içgörünün şizofreninin eşlik ettiği grupta daha iyi olduğu belirlendi. Bulgular, ilgili literatür bağlamında tartışıldı. 62
Özet (Çeviri)
VIIB SUMMARY In this study, conducted between September, 1998 and October, 1999 at Department of Psychiatry, Istanbul School of Medicine, patients with obsessive-compulsive disorder (OCD) with or without comorbid schizophrenia have been compared in terms of sociodemographic characteristics, other comorbid psychiatric disorders, levels of anxiety and depression, age at onset of obsessive-compulsive symptoms, and such features of the latter as course, content and severity. Sixty-five patients were included in the study; 20 of whom had comorbid schizophrenia and 45 of whom had not. A semi-structured interview, a structured clinical interview for DSM-III-R (SCID), Yale- Brown Obsession-Compulsion Scale, Hamilton Rating Scale for Depression and Hamilton Rating Scale for Anxiety, State-Trait Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Overvalued Ideas Scale, and Sheehan Disability Scale were performed for all patients, allowing a documentation of sociodemographic and clinical characteristics, other comorbid Axis-I psychopathologies and other features measured by those scales. Chi square and independent- Samples t tests were used for statistical examination of data and group comparisons. In appropriate cases, Fisher's Exact tests were performed. There was a predominance of male and single subjects in the group with comorbid schizophrenia, with fewer working subjects. No significant differences between the two groups were observed for education, level of income, place of birth, family integrity, side preference, history of head trauma, family incidence of OCD or any other psychiatric disorder, age at onset of obsessive-compulsive symptoms, their course, content or severity, and levels of anxiety or depression. Patients with comorbid schizophrenia had less motivation for treatment; while those 63who had not schizophrenia had a higher rate for diagnosed dysthymia. Patients with comorbid schizophrenia had more insight toward their obsessive-compulsive symptoms. These findings are discussed in light of relevant literature. 64