Az ve öz arasında melez bir yaklaşım: Minimalizm ve grafik tasarım
A hybrid approach between less and more: Minimalism and graphic design
  1. Tez No: 903636
  2. Yazar: GAMZE TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİ ONUR BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Az ve öz arasında melez bir yaklaşım olan Minimalizm akımının doğuşundan günümüze kadar olan etkileri git gide ilerleme göstermiştir. Bu ilerlemede diğer sanat dallarına sıçradığı gibi grafik tasarımda da geldiği boyutlar ve sıçrayışları günümüz teknolojisiyle birlikte gelişmeler göstermiştir. Azlık, sadelik ve öz; Bir şeyin ne olduğunu, nasıl olduğunu ya da bir varlığın asıl yapısının özü olduğunu aslında hepimiz bilmekteyiz. Bir varlığı o varlık yapan asıl şey onun özüdür. Öz değişmezdir ve var olandır. Öz; sadelik ve azdan ibarettir. Karışık değildir, basitte değildir. Kolay anlaşılmayı sağlar. Kısacası kalıcı bir değişmezdir. Grafik tasarım farkında olmadan hayatımızın her anında karşımıza çıkar. Grafik tasarım bizi bilgilendirmek amacıyla hayatımızı kolaylaştırmak için vardır. Bu yüzdendir ki karmaşadan ne kadar uzak olursa verilmek istenen mesajlara, olgulara daha iyi ulaşabiliriz. Bunun için grafik tasarımda Minimalizm'in yeri önemlidir. Hayatımızı kolaylaştırmak için var olan grafik tasarım ile sadelikten yana olan Minimalizm'in yolları kesişirse asıl amaç olan netliğe daha çabuk ulaşabiliriz. Algılamayı kolaylaştırır. Bu noktadan hareketle verilen mesajlar az ve öz olursa yani sade bir şekilde karmaşadan uzak olursa amacına daha çabuk ulaşmayı sağlar. Minimalizm'in asıl özelliği olan bu sadelik az ve öz kavramları grafik tasarımda bize daha iyi yardımcı olacaktır. Tezin giriş bölümünde problem durumu, amacı, önemi, sınırlılıkları ve yöntemi belirtilmiştir. Tezin ikinci bölümü Minimalizm'in ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı, oluşumu ve öncü olan sanatçılara yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümü grafik tasarım nedir ve doğuşuna yer verilmiştir. Dördüncü kısım ise Minimalizm'in grafik tasarıma olan yansımaları araştırılıp ve derlenip bir kaynak haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of minimalism, a hybrid approach between short and essence, have progressively improved from its birth to the present. In this progress, as it spread to other branches of art, the dimensions and leaps that it reached in graphic design showed developments with today's technology. Shortness, simplicity and essence; we all know that something is what, how it is and essence is the original structure of an being. The form that makes it a being is its essence. The essence exists and it is constant. The essence is simplicity and shortness. The essence: Not confused, not simple. Easy to understand. In short, it is a permanently constant. It emerges in every moment of our lives with graphic design without being aware. The graphic design exists to facilitate our lives and to inform us. This is why we can better perceive the messages and facts if we are away from complexity. For this, the place of minimalism in graphic design is significant. If the graphic design which makes our lives easier and the minimalism that represents simplicity intersect in a path, we can quickly reach the clarity which is the main goal. Minimalism makes detection easier. On this point; if the messages are short and simple - in other saying“uncomplicated”, they can help to reach goals more quickly. This simplicity and shortness, which is the main feature of minimalism, will help us to be better in graphic design. In the first part of the thesis; problem situation, aim, importance, restrictions and method are indicated. In the second part of the thesis; what is minimalism, how it emerged, its formation and its pioneering artists are indicated. The third part of the research is as to what is graphic design and its birth. In the fourth part; reflections of minimalism on graphic design have been investigated and has been compiled. Finally, they have been turned into a resource.