Yeni kamu yönetimi anlayışında kamu-sivil toplum kuruluşları arasında proje yönetimi yönetişimiyle iş birliği: Yeryüzü Doktorları Derneği üzerine bir araştırma
The collaboration between public and non govermental organizations (NGOS) with project management governance in the New Public Management (NPM) approach a research on the Doctors Worldwide Turkey
- Tez No: 903635
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Devlet ve kamu yönetimi insanlık tarihi kadar eski dinamikleri olan ve toplumların örgütlenmesine paralel olarak gelişen bir olgudur. Ülkemizde devlet geleneği 1960'larda geleneksel zihniyet ile adete bir leviathan olarak karşımıza çıkmaktadır. 1980 sonrası liberal politikalar ile kamu yönetiminde önemli bir reform sürecine girilmiş ve farklı yönetimsel dönüşümler gerçekleşmiştir. Bu dönüşümlerden biri olan Yeni Kamu Yönetimi (YKY), devletin piyasadaki rolünün azaltılması ve proje yönetimi yönetişimi ile STK'lar ile iş birliği yapılarak hizmetlerde etkinlik, etkililik, verimlilik olmasını önermektedir. 2000 yılında kurulan Yeryüzü Doktorları Derneği (YYD), YKY anlayışına paralel kurumsal dönüşümlerini tamamlayarak alanında öncü STK olmayı vizyon edinen bir organizasyondur. 2017 yılında başlattığı;“Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezlerinde Mülteci Sağlığının Desteklenmesi Projesi”ile T.C. Sağlık Bakanlığı partnerliğindeki Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri'nde kamu otoritesi ile birlikte birinci basamak sağlık hizmetlerinin yanında ek çalışmalar sunmuştur. Bu çalışmada, YKY anlayışının Kamu- STK iş birliğine vurgusu incelenmeye çalışılmıştır. Proje Yönetimi, YKY'nın bir aracı olarak tanımlanacaktır. YYD'ın kurumsal dönüşümü ve kamu ile ortak yürüttüğü proje ile kazandığı deneyimin Kamu-STK iş birliği katkısı üzerinde durulacaktır. Bu dönüşümün bir parçası olan YYD'nin geçmiş ve günümüz yöneticileri ve profesyonelleriyle mülakatlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
State and public administration is a phenomenon that has dynamics as old as human history and develops in parallel with the organization of societies. In Türkiye, the liberal policies and globalization that developed after the collapse of communism after 1980, an important reform process was applied in the public administration and different administrative reforms took place is named The New Public Management (NPM) which proposes to reduce the role of the state in the market and to ensure efficiency, effectiveness and productivity in services by cooperating with NGOs with project management governance. Founded in 2000, the Doctors Worldwide Turkey (DWWT) is an organization that has a vision to become a leading NGO in its field by completing its institutional transformations in parallel with the NPM approach. Within the partnership of the Ministry of Health,“Project of Supporting Refugee Health in Migrant Health Training centres”was implemented in Gaziantep, Sanliurfa and Istanbul in 2017. In this study, the emphasis of NPM understanding on Public-NGO cooperation has been tried to be searched. Project Management will be defined as a tool of NPM. Institutional transformation of DWWT and the contribution of the experience gained through the project carried out jointly with the public to the Public-NGO cooperation will be emphasized. The past and present managers of DWWT, who are a part of this transformation; Interviews were conducted with the professionals of the project, who are representatives of NGOs.