Glifosat maddesinin elektrokimyasal yöntemlerle miktar tayini
  1. Tez No: 903653
  2. Yazar: ERTUĞRUL NEVCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DOĞAN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, glifosatın yükseltgenme mekanizması, pH 1,56 - 11,95 aralığında, kalem grafit elektrot (KGE) kullanılarak fosfat, asetat ve Britton-Robinson (BR) tampon çözeltilerinde Dönüşümlü Voltametri (DV), Kare Dalga Voltametrisi, (KDV) ve Diferansiyel Puls Voltametrisi (DPV) yöntemleriyle incelenmiştir. pH 10,95 BR ve pH 8,20 fosfat tampon çözeltilerinde DV ile hız taraması gerçekleştirilmiştir. Glifosatın miktar tayini, pH 8,20 fosfat tamponunda KGE kullanılarak DPV yöntemiyle yapılmıştır. Bu çalışmada yöntem geçerlilik parametreleri değerlendirilmiş ve geliştirilen yöntem, bezelye protein tozu ve çeşme suyu örneklerine uygulanarak geri kazanım çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the oxidation mechanism of glyphosate was investigated using a pencil graphite electrode (PGE) in the phosphate, acetate, and Britton-Robinson (BR) buffer solutions in the pH range pH 1.56- 11.95. Cyclic Voltammetry (CV), Square Wave Voltammetry (SWV), and Differential Pulse Voltammetry (DPV) methods were employed. A scan rate studies were performed by CV in phosphate buffer solution at pH 8.20 and BR buffer solution at pH 10.95. The quantification of glyphosate was conducted by DPV method with PGE in pH 8.20 phosphate buffer solution. Method validation parameters were evaluated, and the developed method was applied to pea protein powder and tap water samples for recovery studies.