Tarihsel verilerin izleyiciye aktarımında deneyim tasarımının kullanımı ve bir proje önerisi
The use of experience design in transferring historical data to the audience and a project proposal
  1. Tez No: 903654
  2. Yazar: NUR MERİÇ AFACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUĞCAN GÜLER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kullanıcı deneyimi, bir bireyin yaşamı boyunca karşı karşıya kaldığı çeşitli etkileşimler sonucunda kazandığı bilgi, beceri ve tavırların toplamıdır. Bu deneyim, kişinin çeşitli durumlarla karşılaşması ve bu durumlarla etkileşime geçmesiyle şekillenmektedir. Günümüzde, özellikle teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte, kullanıcı deneyimi kavramı çok daha önemli hale gelmiştir. Artık sadece ürünlerle değil, aynı zamanda hizmetlerle ve deneyimlerle de ilişkilendirilmektedir. Müzeler, geleneksel olarak bilgi ve kültürün korunması ve aktarılması için önemli mekanlardır. Günümüzde teknolojinin etkisiyle müzeler, ziyaretçilere daha etkileşimli ve katılım odaklı deneyimler sunmak için çeşitli dijital araçları kullanmaya başlamıştır. İnteraktif ekranlar, artırılmış gerçeklik uygulamaları ve diğer dijital araçlar, ziyaretçilerin müzeyi sadece izlemekle kalmayıp etkileşime geçmelerini sağlamaktadırlar. Bu sayede müze deneyimi daha akılda kalıcı, ilgi çekici ve öğretici hale gelmektedir. Modern müzeler, ziyaretçilere benzersiz deneyimler sunarak interaktif gelişmelere öncülük etmektedir. Dijital teknolojilerden faydalanarak müzenin birikimini ziyaretçilere deneyimleterek öğrenme şansı vermektedir. İnteraktif sergiler, atölye çalışmaları ve diğer etkinliklerle, ziyaretçilere sadece bilgi sunmakla kalmayıp, onları deneyimlemenin ve öğrenmenin bir parçası haline getirmektedir. Bu yöntem sayesinde müzeler sadece bilgiyi aktaran yerler olmaktan çıkıp, ziyaretçileri etkileşime geçirdikleri ve keşfettikleri yaşayan mekanlar haline gelmektedir. Araştırma kapsamında İzmir Karşıyaka'daki Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Müzesi'ne odaklanılmıştır. Müze için yapılan çalışmada, ziyaretçilere dijital ve statik deneyimler sunularak etkileşimli bir ortam sağlanması amaçlanmaktadır. Projede, ziyaretçilerin müzeden edindikleri bilgiler ışığında Hamza Rüstem, fotoğrafçılık mesleği ve İzmir hakkında bilgi edinmeleri istenilmektedir. Ziyaretçilerin fotoğraf tarihini, karanlık oda baskı sürecini ve dijital fotoğraf çekim süreçlerini deneyimlemeleri adına interaktif deneyimler tasarlanmıştır. Tasarlanan proje aracılığıyla müzelerin ziyaretçileri etkilemek ve eğitmek için teknolojiden nasıl yararlanabileceğini örneklendirmektedir.
Özet (Çeviri)
User experience encompasses the totality of knowledge, skills, and attitudes acquired by an individual throughout their lifetime as a result of various interactions. This experience is shaped by encountering diverse situations and engaging with them. In contemporary times, particularly with the rapid advancement of technology, the concept of user experience has become significantly more paramount. It is now associated not only with products but also with services and experiences. Museums have traditionally been crucial spaces for the preservation and transmission of knowledge and culture. With the influence of technology today, museums have begun employing various digital tools to offer visitors more interactive and participatory experiences. Interactive screens, augmented reality applications, and other digital tools enable visitors to engage with the museum beyond mere observation, rendering the museum experience more educational, engaging, and memorable. Modern museums lead interactive advancements by offering visitors unique experiences. Utilizing digital technologies, they provide visitors with the opportunity to perceptively learn about the museum's wealth of knowledge. Through interactive exhibitions, workshops, and other activities, museums not only impart information but also involve visitors in experiencing and learning. Consequently, museums transform from mere repositories of information into living spaces where visitors engage and explore. The research focuses on the Hamza Rüstem Photography House Museum in Karşıyaka, İzmir. The study aims to provide visitors with both digital and static experiences to create an interactive environment. The project's objective is to educate visitors about the museum, Hamza Rüstem's identity, and the significance of İzmir and the photography profession. Interactive experiences are designed to allow visitors to explore the history of photography, the darkroom printing process, and digital photography capture processes. Through this project, it exemplifies how museums can leverage technology to engage and educate visitors.