İnek sütü protein alerjisi olan hastaların kemik sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of bone health in patients wi̇th cow's milk protei̇n allergy
- Tez No: 903656
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKER ALTINEL, PROF. DR. FİRDEVS BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş: İnek sütü proteini alerjisi (İSPA) çocukluk çağında en sık görülen besin alerjilerindendir. İnek sütü ve ürünleri ana kalsiyum kaynaklarından birisidir. İSPA'lı çocuklarda süt ürünlerinin eliminasyonu kemik sağlığı açısından risk oluşturabilir. Amaç: Çocuklarda İSPA'nın kemik sağlığı üzerine olan etkisi, süt eliminasyon diyeti, beslenme gibi kemik sağlığını etkileyebilecek risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Şubat–Ağustos 2024 tarihleri arasında İSPA tanılı 2-16 yaş arasındaki 43 çocuk alındı. Demografik veriler, kemik sağlığı açısından biyokimyasal tetkikler, D vitamini, kemik mineral yoğunluğu (KMY) ölçüm sonuçları (DEXA yöntemi) poliklinik dosyalarından elde edildi. Ek bilgiler için form oluşturularak aileler ile görüşüldü; diyetle alınan günlük kalsiyum miktarı besin tüketim sıklığı anketiyle saptandı. Bulgular: İSPA'lı çocukların %30,2'sinde osteopeni, %11,6'sında osteoporoz saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cow's milk protein allergy (CMPA) is a prevalent childhood food allergy. Since cow's milk and its derivatives serve as primary calcium sources, eliminating dairy in children with CMPA can pose significant risks to their bone health. Objective: This study aims to assess CMPA's impact on bone health in children and identify risk factors like dairy elimination diets and nutrition. Method: The study included 43 children aged 2-16 years with CMPA, from February to August 2024. Data on demographic details, biochemical tests, vitamin D levels, and bone mineral density (BMD) (via DEXA) were collected from clinic records. Additional information was collected through a form and interviews conducted with families; daily calcium intake was determined using a food frequency questionnaire. Results: Osteopenia was found in 30.2%, and osteoporosis in 11.6% of the children.