İnek sütü protein alerjisi olan hastaların büyüme ve beslenmesinin değerlendirilmesi
Assessment of growth and nutrition in patients with cow's milk protein allergy
  1. Tez No: 977145
  2. Yazar: NERİMAN BENGİSU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKER ALTINEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, inek sütü proteini alerjisi (İSPA) tanısı almış çocukların büyüme ve beslenme durumlarını sağlıklı kontrollerle karşılaştırmalı olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışmaya İSPA tanılı çocuklar ile benzer yaş grubundaki sağlıklı kontroller dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, anne sütü alma süreleri, tamamlayıcı beslenmeye başlama yaşları ve büyüme parametreleri kaydedilmiştir. Ayrıca, enerji ve makro/mikrobesin alımları beslenme anketleriyle değerlendirilmiş ve vücut kompozisyonu biyoelektrik impedans analizi (BİA) yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: İSPA grubunda tamamlayıcı beslenmeye geçiş yaşı anlamlı derecede daha ileri bulunmuştur (p=0,016). Bu çocukların sağlıklı kontrollere göre daha uzun süre anne sütü ile beslendikleri saptanmıştır (p=0,010). Büyüme parametreleri genel olarak benzer olmakla birlikte, İSPA grubunda hedef boy SDS değerleriyle kıyaslandığında farklılıklar dikkat çekmiştir (p<0,001). Enerji alımı önerilen düzeyin altında bulunmuş, bazı makro ve mikrobesin ögelerinde yetersizlikler tespit edilmiştir. BİA ölçümleri ile elde edilen vücut kompozisyonu verilerinde gruplar arasında belirgin farklılık görülmemekle birlikte, yöntemin tek seferlik kullanımının sınırlı bilgi sağladığı değerlendirilmiştir. Sonuç: İSPA tanılı çocuklarda büyüme kesitsel olarak değerlendirildiğinde hedef değerlere paralel olsa da, tamamlayıcı beslenmeye geçişin gecikmesi ve enerji/mikrobesin yetersizlikleri risk oluşturmaktadır. Bu nedenle bu çocukların beslenme yönetiminde erken ve doğru tanı, uygun eliminasyon diyeti, düzenli diyetisyen desteği ve multidisipliner takip temel öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the growth and nutritional status, and body composition of children diagnosed with cow's milk protein allergy (CMPA) in comparison with healthy controls. Methods: The study included children with CMPA and age-matched healthy controls. Demographic characteristics, breastfeeding duration, age at introduction of complementary feeding, and growth parameters were recorded. Energy and macro-/micronutrient intake were assessed through dietary questionnaires, and body composition was measured using bioelectrical impedance analysis (BIA). Results: The age of introduction to complementary feeding was significantly later in the CMPA group compared with controls (p=0.016). Children with CMPA were also breastfed for a significantly longer duration (p=0.010). Growth parameters were generally similar between groups, although differences were noted when compared with target height SDS values (p<0.001). Energy intake was below the recommended level in the CMPA group, and deficiencies in certain macro- and micronutrients were identified. BIA findings showed no significant differences in body composition between groups, though the use of BIA as a single cross-sectional measurement was found to provide limited information. Conclusion: In cross-sectional evaluations, the growth of children with CMPA is largely parallel to target values; nevertheless, delayed initiation of complementary feeding and deficiencies in energy and micronutrient intake remain important risk factorsTherefore, early and accurate diagnosis, appropriate elimination diet, regular dietary support, and multidisciplinary follow-up are essential in the management of these children.