Behçet hastalarında serum galektin-3 ve inflamasyon belirteçlerinin hastalık aktivitesi ve klinik özellikler ile ilişkisinin araştırılması
İnvestigation of the relationship between serum galectin-3 and inflammation markers with disease activity and clinical characteristics in behçet's disease
  1. Tez No: 903675
  2. Yazar: SERVET TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. RALFİ SİNGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Behçet Hastalığı (BH) etyolojisi henüz kesin olarak bilinemeyen kronik ve tekrarlayıcı multisistemik bir hastalıktır. Hastalığında şiddetini ve aktivasyonunu gösteren spesifik bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Çalışmamızda, BH'nin seyrinde hastalık aktivitesi ve sistem tutulumları ile serum galektin-3 seviyelerinin ve inflamasyon belirteçleri olan nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR), sistemik immün inflamasyon indeksi (Sİİ) ve pan immün inflamasyon değerleri (PİV) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç yöntem: Bu prospektif, tek merkezli, olgu-kontrol çalışmasına Uluslararası Behçet Hastalığı Kriterlerine (ICBD) göre BH tanısı almış aktif veya inaktif dönemde takip edilen 18 yaş ve üzeri 50 Behçet hastası ve kontrol grubu olarak 18 yaş ve üzeri sağlıklı gönüllülerden oluşan 38 kişi dahil edilmiştir. Aktif ve inaktif Behçet hasta grupları Behçet Hastalığı Anlık Aktivite Formu (BHAAF) ile hastalık aktivitesi değerlendirilerek oluşturuldu. Serum galektin-3 seviyeleri, CRP ve tam kan sayımı uygun yöntemler ile ölçüldü. Tam kan NLR, PLR, Sİİ ve PİV hesaplandı. Bulgular: Aktif Behçet hastalarında ortalama Serum galektin-3, CRP, NLR ve Sİİ düzeyleri inaktif Behçet hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti (sırasıyla p:0.001, p:0.019, p:0.045, p:0,043). Behçet hastalarının ortalama CRP, NLR ve Sİİ düzeyleri, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyle daha yüksekti (sırasıyla p:0.028, p:0.028, p:0.034). Hasta ve kontrol grupları arasında galektin-3 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Behçet hastaları ile kontrol grubu arasında ve aktif inaktif Behçet hastaları arasında serum ortalama PLR ve PİV değerleri açısından anlamlı farklılık bulunamadı (p>0.05). Aktif hastalığı ayırt edici eşik değerler NLR için >1.59, Sİİ için >507.57 x 10³/mm³ olarak hesaplandı. Sistem tutulumu olmayan hastaların NLR düzeyi, sistem tutulumu olan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p:0.007). Sistem tutulumu olan ve olmayan hastalar arasında PLR, Sİİ, PİV ve serum galektin-3 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Serum galektin-3 düzeyi ile hastalık süresi arasında pozitif yönlü, orta düzeyli (%42.2) ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p:0.002). Sonuç: Çalışmamızda, NLR ve Sİİ düzeylerinin, klinik pratikte sıkça kullanılan, tam kan sayımı ile hesaplanabilen, pratik ve uygun maliyetli belirteçler olarak BH'de hastalık aktivasyonu yansıtabileceği ve hastalık takibinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Serum galektin-3 seviyelerinin hastalık aktivitesi ve süresi ile korele olduğunu hastalık aktivasyonunda bir biyobelirteç olarak kullanım potansiyeli gelecekte yapılacak daha kapsamlı çalışmalar ile ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Behçet's Disease (BD) is a chronic and recurrent multisystemic disease with an unknown etiology. There is no specific laboratory test available to indicate the severity and activity of the disease. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum Galectin-3 levels and inflammation markers, including the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), systemic immune-inflammatory index (SII), and pan-immune inflammation value (PIV), with disease activity and systemic involvement in the course of BD. Materials and Methods: This prospective, single-center, case-control study included 50 patients aged 18 and older diagnosed with BD according to the International Criteria for Behçet's Disease (ICBD), who were followed during either the active or inactive phases of the disease and the control group consisted of 38 healthy volunteers aged 18 and older. The active and inactive BD patient groups were determined by assessing disease activity using the Behçet's Disease Current Activity Form (BDCAF). Serum Galectin-3 levels, C-reactive protein (CRP), and complete blood count were measured using appropriate methods. NLR, PLR, SII, and PIV were calculated from the complete blood count results. Results: The mean serum Galectin-3, CRP, NLR, and SII levels were significantly higher in active BD patients compared to inactive BD patients (p=0.001, p=0.019, p=0.045, p=0.043; respectively). The mean CRP, NLR, and SII levels in BD patients were significantly higher than those in the control group (p=0.028, p=0.028, p=0.034; respectively). There was no statistically significant difference in serum Galectin-3 levels between the patient and control groups (p>0.05). No significant difference was found in the mean PLR and PIV values between BD patients and the control group, or between active and inactive BD patients (p>0.05). The threshold values distinguishing active disease were calculated as >1.59 for NLR and >507.57 x 10³/mm³ for SII. The NLR level of patients without systemic involvement was significantly higher than those with systemic involvement (p=0.007). There were no statistically significant differences between patients with and without systemic involvement regarding PLR, SII, PIV, and serum galectin-3 levels (p>0.05). A positive moderate correlation (42.2%) was found between serum galectin-3 levels and disease duration (p=0.002). Conclusion: In our study, it was concluded that NLR and SII levels can be used as practical and cost-effective markers which can be calculated from complete blood count frequently used in clinical practice. These parameters can be used in disease follow-up to reflect disease activation in BD. The potential role of serum galectin-3 levels as a biomarker in disease activity, also correlating with disease duration, may be demonstrated through more comprehensive studies in the future.