Drug prescription patterns and cost evaluation in diabetespatients: A cross sectional study in Northern Iraq
Diyabet hastalarında ilaç reçete modelleri ve maliyet değerlendirmesi: Kuzey Irak'ta kesitsel bir çalışma
- Tez No: 903681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDIKARIM MOHAMED ABDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Diyabet, Kuzey Irak'ta önemli bir yük oluşturuyor ve hem kamu hem de özel sağlık kuruluşlarında yüksek miktarda reçete yazılmasına neden oluyor. Bölgedeki ilaç düzenlemeleri gelişmiş ülkelere kıyasla daha az katı olsa da jenerik ilaçlar önemli maliyet tasarrufları sağlıyor. Bu çalışma, Kuzey Irak'taki diyabetli hastalar arasında ilaç kullanım modellerini, tedavi sonuçlarını ve reçete maliyetlerini tanımlamayı amaçlıyor. En az altı aydır stabil oral anti-diyabetik tedavi gören tip 2 diyabetli (T2DM) 400 yetişkinin katıldığı kesitsel bir çalışma yürütüldü. Hasta demografisi, klinik veriler, reçeteli ilaçlar, maliyetler ve uyum görüşmeler yoluyla toplandı. Diyabet kontrolü ve öz bakım aktiviteleri değerlendirildi ve İlaç Etki Puanı (MES) hesaplandı. Uyum, İlaç Uyum Raporlama Ölçeği'nin (MARS) Kürtçe versiyonu kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların %65'ini kadınlar oluşturuyordu ve medyan yaşları 57 idi ve %68'i obezdi. Hipertansiyon (%34,3) ve hiperlipidemi (%20,8) yaygın eşlik eden hastalıklardı. Hastaların sadece %13,8'i düzenli egzersiz yapıyordu ve %36,5'i MARS ölçeğinde 25'in altında puan alıyordu. Ortanca MES 1,68'di ve hastaların %69,8'inin HbA1c seviyeleri kontrol altında değildi. Lojistik regresyon, ilaç türünü, maliyeti ve obeziteyi glisemik kontrolün öngörücüleri olarak tanımladı. Reçeteli 1538 ilacın %48,89'u diyabet içindi ve %69,1'i jenerikti. Vakaların %31,8'inde polifarmasi mevcuttu. Jenerik ilaçlar, markalı ilaçlarla karşılaştırıldığında glisemik kontrolde önemli farklılıklar olmaksızın daha düşük maliyetler ve daha iyi uyum ile ilişkilendirildi. Bu bulgular, jeneriklerin maliyet etkinliğini ve karşılaştırılabilir etkinliğini vurgulayarak, hasta uyumunu iyileştirme ve sağlık hizmetleri kaynaklarını optimize etmedeki rollerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Diabetes presents a significant burden in Northern Iraq, contributing to a high volume of prescriptions in both public and private healthcare facilities. Although medication regulations in the region are less stringent compared to developed countries, generic medications offer substantial cost savings. This study aims to describe medication utilization patterns, treatment outcomes, and prescription costs among diabetic patients in Northern Iraq. A cross-sectional study was conducted involving 400 adults with type 2 diabetes mellitus (T2DM) who had been on stable oral anti-diabetic therapy for at least six months. Patient demographics, clinical data, prescribed medications, costs, and adherence were collected through interviews. Diabetes control and self-care activities were assessed, and the Medication Effect Score (MES) was calculated. Adherence was evaluated using the Kurdish version of the Medication Adherence Reporting Scale (MARS). Females comprised 65% of participants, with a median age of 57, and 68% were obese. Hypertension (34.3%) and hyperlipidemia (20.8%) were common comorbidities. Only 13.8% of patients engaged in regular exercise, and 36.5% scored below 25 on the MARS scale. The median MES was 1.68, and 69.8% of patients had uncontrolled HbA1c levels. Logistic regression identified medication type, cost, and obesity as predictors of glycemic control. Of the 1538 prescribed medications, 48.89% were for diabetes, with 69.1% being generics. Polypharmacy was present in 31.8% of cases. Generic medications were associated with lower costs and better adherence, without significant differences in glycemic control compared to branded drugs. These findings highlight the cost-effectiveness and comparable efficacy of generics, emphasizing their role in improving patient adherence and optimizing healthcare resources.