Triple nexus of innovation, entrepreneurship, and internationalization: The case of Republic of Korea
Yenilik, girişimcilik ve uluslararasılaşmanın üçlü bağlantısı: Kore Cumhuriyeti örneği
  1. Tez No: 948765
  2. Yazar: MAHDIEH TAKYEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUĞRUL OĞUZHAN, DOÇ. MUSTAFA KEMAL TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küreselleşme çağında ülkelerin rekabet avantajı, doğal kaynaklar veya ucuz iş gücünden öte yenilikçilik, girişimcilik ve ekonomik faaliyetlerin uluslararasılaşması yeteneklerine dayanmaktadır. Bu çalışma, Güney Kore Cumhuriyeti örneğini inceleyerek, ülkenin bilgi temelli ve küresel düzeyde rekabetçi bir ekonomiye dönüşüm sürecinde bu üç temel faktörün stratejik etkileşimini araştırmaktadır. Sistematik Literatür Taraması yöntemiyle yürütülen bu araştırma, akademik literatür, politika belgeleri, uluslararası raporlar ve ampirik vaka çalışmaları temelinde bulgulara ulaşmaktadır. Kuramsal çerçeve, üç temel modele dayanmaktadır: kurumsal iş birliği yoluyla yenilikçiliği vurgulayan Üçlü Sarmal (Triple Helix) modeli, Isenberg girişimcilik ekosistemi modeli ve Uppsala ile Born Global yaklaşımlarını içeren kurumsal uluslararasılaşma teorileri. Araştırmanın bulguları, Güney Kore'nin ekonomik başarısının, yenilikçiliğin teknolojik ilerlemenin itici gücü olduğu, girişimciliğin değer yaratma ve ticarileşme aracı olarak uygulandığı, uluslararasılaşmanın ise küresel entegrasyona geçiş stratejisi olarak işlev gördüğü bir etkileşim ve uyum süreci sayesinde mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Bu deneyimden yola çıkarak, çalışma, gelişmekte olan ülkelerin yenilik temelli, girişimci ve küresel düzeyde bütünleşmiş ekonomilere geçişini destekleyebilecek üç boyutlu kavramsal bir model önermektedir. Bu model, bilgi ekonomisine dayalı politika tasarımı ve uluslararası rekabet gücünün artırılması için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the era of globalization, the competitive advantage of nations depends increasing-ly on their ability to innovate, foster entrepreneurship, and internationalize economic ac-tivities—rather than relying on natural resources or low-cost labor. This study examines the case of the Republic of Korea (South Korea) to explore how the strategic interaction between innovation, entrepreneurship, and internationalization has contributed to the country's transformation into a globally competitive, knowledge-based economy. Applying a Systematic Literature Review methodology, the research synthesizes findings from academic literature, policy documents, global reports, and empirical case studies. The theoretical framework integrates three key models: the Triple Helix model (highlighting innovation through institutional collaboration), Isenberg's entrepreneurial ecosystem, and theories of corporate internationalization such as the Uppsala and Born Global approaches. The study reveals that South Korea's economic success is rooted in the synergistic interaction of innovation as a driver of technological advancement, entrepreneurship as a mechanism for value creation and commercialization, and internationalization as a strate-gic pathway to global integration. Based on this analysis, the research proposes a three-dimensional conceptual model that can be applied by developing countries aiming to build innovation-led, entrepreneuri-ally dynamic, and globally integrated economies. The model offers practical insights for designing policies that foster competitive advantage in a globalized knowledge economy.