Uluslararasılaşma sürecinde iç ve dışa dönük faaliyetlerin ilişkisi ve otomatik tanımlama ve veri toplama sektöründe bir uygulama
Inward outward connections in internationalization process and an application of auto identification and data capturing sector
  1. Tez No: 149326
  2. Yazar: OYA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNÇ EREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Firmaların uluslararasılaşmasmda oldukça fazla araştırma yapılmış olmasına rağmen çalışmalar genellikle dışa dönük faaliyetleri ağırlıklı olarak da ihracata yönelik faaliyetleri kapsamaktadır. Geçmişte yapılan araştırmalar ihracat dışında lisans anlaşmaları, yurt dışında üretim gibi konulan kapsamasına rağmen konuya genellikle dışa dönük faaliyetler açısından bakılmış ve içe dönük operasyonların rolü, firmaların dışa dönük uluslararasılaşmasma yönelik geniş kapsamlı araştırmalarla karşılaştırıldığında yetersiz bir ilgi görmüştür. Bu çalışma uluslararasılaşmanın sadece dışa dönük faaliyetlerden ibaret olmadığı, firmaların aynı zamanda ithalat gibi içe dönük faaliyetler yoluyla da uluslararasılaşacağım, içe ve dışa dönük faaliyetlerin stratejik işbirlikleri, kooperatif üretim gibi faaliyetlerle bağlantılı olduğunu tartışmakta ve içe dönük faaliyetlerin dışa dönük faaliyetler üzerindeki etkisini irdelemektedir. Uluslararası pazarlama teorilerinin ağırlıklı olarak dışa dönük faaliyetlere odaklanması nedeniyle günümüze kadar gelen diğer bilim dallarının geliştirdiği uluslararasılaşma teorileri tarihsel açıdan gözden geçirilerek pazarlama bilimindeki boşlukları doldurmaya yarayacak değerli bilgiler edinilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede ticaret teorilerinden, dolaysız yabancı sermaye yatırım teorilerine ve firmaların uluslararasılaşma teorilerine kadar uluslararasılaşma yolunda genel kabul görmüş bir dizi teori gözden geçirilmiştir. Otomatik tanımlama ve veri toplam sektöründe yer alan dört firma için derinlemesine görüşme tekniğinden yararlanılarak literatürde kabul gören bu teorilerin geçerliliği sorgulanarak uluslararası faaliyetlerin mekanizması ve prosesi açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun sonucunda ticaret teorilerinin iş bölümü, uzmanlaşma ve kıt kaynakların verimli kullanımı, yatırım teorilerinin kaynak avantajları ve uluslararasılaşma teorilerinin bilginin elde edilmesi ve geliştirilmesinde deneyime dayalı öğrenmenin uluslararasılaşma sürecini değerlendirmede önemli faktörler olma özelliklerini sürdürdüğü belirlenmiştir. Ayrıca içe dönük uluslararası faaliyetlerin dışa dönük operasyonların gelişiminde önemli katkısı olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There has been a large volume of research into internationalisation of the firm. But previous research into internationalisation has viewed it as being an export-led phenomenon. Although this is a phenomenon that extends to other activities such as licensing and manufacture overseas, it is usully considered from an outward perspective. In this study it is argued that internationalisation is no longer just an outward driven activities and that firms also become internationalised by undertaking import led activities and activities in which inward and outward activities are links as happens with strategic alliances, cooperative etc. In line with this perspective, the nature and significance of inward- outward connections in the internationalisation procress of companies are explored, with particular emphasis on the contribution of inward activities to outward involvement. Current international marketing theories generally focused on the outward internationalization several gaps remain in our understanding of this phenomenon. In order to better understand this phenomenon a range of internationalization theories are discussed from their historical provenances in economic trade to the foreign investment theories and followed by internationalization theories of the firm. In attemp to explain the mechanics of international activities and the processes we undertook an investigation of validity of a range of extant theories based on a research of four companies in the automatic identification and data capturing sector. In order to understand the nature and dynamics of inward-outward connections in depth interview technique is used. The study confirms the potential importance of inward international activities in supporting the development of outward international operations. It is also confirmed that the existing theories explanatory factors can still be used fruitfully applied to explore the internationalisation process of firms. Such as resource advantages of foreign direct investment theories, and specialisation in the production of goods and services, utilisation of limited resourses of trade theories and learning through development of experiental knowledge of internationalisation theories