Türk ve Irak Hukukunda mukayeseli olarak alım satım komisyonculuğu
The Comparison of sale and purchase brokerage in Turkish and Iraqi Laws
- Tez No: 99904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Konusu, Türk ve Irak hukukunda mukayeseli olarak alım satım komisyonculuğu olan tezimiz, giriş ve sonuç dışında dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, alım satım komisyonculuğunun düzenleniş biçimi, tanımı ve benzer kurumlarla karşılaştırılması konulan ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, alım satım komisyonculuğunun unsurları ve hukukî niteliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde, alım satım komisyoncusunun haklan ve borçlan ile komisyoncunun kendi kendisiyle sözleşme yapması sorunu ayrıntılı biçimde incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise, alım satım komisyonculuğunun sona erme sebepleri ile zamanaşımı üzerinde durulmuştur. Çalışmamız, incelememizde vanlan sonuçlan kapsayan bir kısımla son bulmaktadır. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our thesis wherein we comparatively analyses the sales and purchase brokerage transactions which take place at the borders of Turkey and Iraq, except the introduction, consists of four parts and a conclusion. In the first part, the issues regarding the definition and setting up mode of sale and purchase brokerage and its comparison with the similar fields of activity, were taken up. In the second part, we studied the elements and legal aspects of sale and purchase brokerage. In the third part, we tried to examine at length the issues such as the rights and liabilities of sale and purchase broker and also its self-contracting. In the last part, we dwelt on the reasons of prescription and the ending of sale and purchase brokerage. Our study ends with a section which covers the conclusions reached by our analyses. 89