Mario Castelnuovo-Tedesco'nun gitar müziğine katkılarının seçilen eserleri üzerinden incelenmesi
An analysis of Mario Castelnuovo-Tedesco's contributions to guitar music through his selected works
  1. Tez No: 903704
  2. Yazar: BATURHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÜNLENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İtalyan asıllı Amerikalı besteci Mario Castelnuovo-Tedesco, hayatı boyunca oldukça üretken bir besteci olmuştur. Operalar, şarkılar, film müzikleri ve birçok çalgı için eserler yazmış olan bestecinin kariyerinde önemli bir alanı kaplayan çalışmalarından birisi de gitar müziğidir. Bestecinin gitar için yazmış olduğu solo, oda müziği ve orkestra kompozisyonları, 20. yüzyıl gitar müziğinin temelini oluşturmaktadır. Besteci müziğinde, döneminin çağdaş yaklaşımlarını benimsemek yerine kendi anlatımıyla anti-modernist bir yaklaşımda ve genellikle yeni- klasikçi üsluba sahip bir dil kullanmıştır. Bu çalışma, Castelnuovo-Tedesco'nun seçilen gitar müziği eserlerinin analizleri ve bu incelemeler yoluyla bestecinin müzikal anlayışını kavramak üzerine oluşturulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde bestecinin gitar için eser vermeye başladığı yıllardaki gitar dünyasının atmosferi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Castelnuovo-Tedesco'nun gitar müziği serüvenini ve o dönemin gitar dünyasının nasıl bir atmosfere sahip olduğu hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, bestecinin özgeçmişi, genel müzikal anlayışı ve gitar müziği çalışmalarının özellikleri yer almaktadır. Üçüncü bölüm, bestecinin seçilen gitar müziği eserlerinde yer alan tema ve form yapılarının analiz edilerek betimlenmesine dayanmaktadır. Gitarist olmayan bir besteci olarak gitar literatürüne kazandırdığı bu eserlerin, form yapısını ve tematik materyallerin eser içerisinde kullanımı üzerinde durulmuştur. Bestecinin müzikal anlayışı, gitar çalışmalarında yer alan müzik dili ve kullanımı üzerinden yapılan bu detaylı incelemelere ulaşılması bu çalışmanın ana bakış açısını oluşturmaktadır. Bu çalışmada yapılan betimlemelerin, bestecinin müziği üzerine çalışma yapacak akademisyen ve öğrencilere yol göstermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Italian-American composer Mario Castelnuovo-Tedesco was a highly productive composer throughout his life. Among his vast body of work, which includes operas, songs, film scores, and compositions for various instruments, guitar music occupies one significant aspect of his career. His solo, chamber, and orchestral compositions for the guitar form the cornerstone of 20th-century guitar music. Rather than adopting the contemporary approaches of his time, the composer, in his own words, used an antimodernist approach in his music, often employing a neo-classical style. This study is structured to understand the composer's musical perspective through analyses of selected guitar music works by Castelnuovo-Tedesco. The first section provides insights about the atmosphere of the guitar world during the years when the composer began to compose works for the guitar. It delves into the composer's journey with guitar music and the atmosphere of the guitar world during that period. The second section covers the composer's biography, general musical perception, and the characteristics of his guitar music works. The third section is based on the analysis and description of the themes and form structures present in the selected guitar music works by the composer. The focus is on the form structure and the use of thematic materials within the subject works, which are contributed to the guitar literature by a composer who wasn't a guitarist himself. Providing access to these detailed analyses on the composer's musical understanding, the language employed in his guitar works, and their utilization constitute the main perspective of this study. The aim of the descriptions made in this study is to guide academics and students who will work on the composer's music.