Doğu Roma İmparatorluğu'nun iskân politikası ve foederati olarak Avrupa Hunları
The Eastern Roman Empire's settlement policy and The European Huns as foederati
- Tez No: 903720
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
“Doğu Roma İmparatorluğu'nun İskân Politikası ve Foederati Olarak Avrupa Hunları”adını taşıyan tezimiz, Doğu Roma İmparatorluğu'nun tarihinde önemli bir yer teşkil eden Avrupa Hunlarını diplomasiyle nasıl kendilerini saldırılardan alıkoymaya çalıştığını gözler önüne sermeyi amaçlamıştır. Batı Roma'dan ayrıldıktan sonra doğuda dili ve dini batıdakinden tamamen farklı yeni bir devlet kuran Doğu Roma İmparatorluğunu, Avrupa coğrafyasında kurulan ilk Türk kağanlığı olma özelliği taşıyan Avrupa Hunları çok uğraştırmış, bu yüzden Hunlar, Doğu Roma gündeminden düşmemiştir. Doğu Roma kaynaklarında adlarına sıkça yer verilen Avrupa Hunlarından“barbar”diye bahseden Doğu Roma çözümü dış politikada diplomasiden yararlanarak ve savaşmayı ikinci plana atarak bulmuştur. Bütün diplomasileri bir yanılsamadan ibaret olan Doğu Roma İmparatorluğu, Avrupa Hunlarının Doğu Roma topraklarına saldırmalarını engellemek için onlarla Foedus Antlaşması imzalamış, onları Panonya Prima ve Valerya adı verilen yerlere yerleştirmiş ve ücretli asker olarak kullanarak yüklü miktarda haraç ödemiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis, entitled“The Eastern Roman Empire's Settlement Policy and the European Huns As Foederati”, aims to present how the Eastern Roman Empire tried to prevent the European Huns, who had an important place in its history, from making war thanks to their diplomacy. The Eastern Roman Empire, which established a new state in the east whose language and religion were completely different from those in the west after leaving the Western Rome, fought hard with the European Huns, who were the first Turkish state established in the European geography, so the Huns did not fall from the Eastern Roman Empire's agenda. The Eastern Romans, who referred to the European Huns as barbarians, who were frequently included in the sources of the Eastern Roman, found the solution by making use of diplomacy in foreign policy and putting war on the back burner. The Eastern Romans, whose entire diplomacy was an illusion, signed the Treaty of Foedus to prevent the European Huns from attacking their lands, settled them in Pannonia Prima and Valeria, and paid them large amounts of gold as mercenaries.