Cinsel yönelime ve ruhsal hastalıklara yönelik tutumlarda belirsizliğe tahammülsüzlüğün rolü
The role of intolerance to uncertainty in attitudes towards sexual orientiation and mental ilnesses
- Tez No: 903760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile cinsel yönelime dönük tutumları ve ruhsal hastalıklara yönelik inançları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca değerlendirilen değişkenlerin, katılımcıların sosyodemografik özellikleriyle (eğitim, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim) olan ilişkisi araştırılmıştır. On sekiz yaşından büyük 177 (103 kadın, 73 erkek, 1 diğer) katılımcıya çevrimiçi ortamda Sosyodemografik Bilgi Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Cinsel Yönelim Tutum Ölçeği ve Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnançlar Ölçeği uygulanmıştır. Sosyodemografik verilerin değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemleri, gruplar arası karşılaştırma yaparken, Mann Whitney U analizi, Kruskal Wallis, Student T-Testi, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için de Pearson/Spearman Korelasyon analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between participants' intolerance of uncertainty, attitudes towards sexual orientation and beliefs about mental were investigated. Additionally, the relationships between these concepts and participants' sociodemographic information (education, age, gender, sexual orientation) were investigated. Sociodemographic Information Form, Intolerance of Uncertainty Scale, Sexual Orientation Attitude Scale and Beliefs Towards Mental Illness Scale were given to 177 participants (103 women, 73 men, 1 other) over 18 years of age through online platform. Descriptive analysis methods were employed to evaluate sociodemographic data; Mann Whitney U analysis, Kruskal Wallis, Students T-Test were used to make comparisons between groups, and Pearson/Spearman Correlation analysis methods are used to determine the relationship between variables.