Biyoloji öğretmen adaylarının mikroplastik kirliliği farkındalıklarına Phillips 66 tartışma tekniğinin etkisi
The effect of Phillips 66 discussion technique on pre-service biology teachers' awareness of microplastic pollution
- Tez No: 903781
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, mikroplastik kirliliği konulu Phillips 66 Tartışma Tekniği tabanlı eğitimin biyoloji öğretmen adaylarının mikroplastik kirliliği farkındalıklarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde üçüncü sınıfta okuyan 18 biyoloji öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında kontrol grupsuz ön test–son test deneysel desen kullanılmıştır. Öğretmen adaylarına canlı yaşamını ve biyolojik çeşitliliği tehdit eden mikroplastik kirliliği temelli bir eğitim programı Phillips 66 Tartışma Tekniği ilkelerine göre 5 hafta süreli uygulanmıştır. Nicel veriler için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve Güleşir ve Gül (2022) tarafından geliştirilen“Mikroplastik Kirliliği Farkındalık Ölçeği”ön test-son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Wilcoxon İşaretli Sıralar, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Öğretmen adaylarının ön test-son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (Z=-,545; p>,05). Uygulama öncesi ve sonrası alınan puanlarda akademik not ortalaması (X2 (3), n=18) = 2,030; p=,566 ve X2 (3), n=18) = 6,730; p=,081), görsel ve işitsel yayın organlarında çevre içerikli programları takip etme (U= 15,500; Z = -1,765; p = ,077 ve U = 17,500; Z = -1,685; p = ,092) ve çevre içerikli sosyal ve kültürel faaliyetlere katılma durumları (X2 (3), n=18) = 1,621; p=,655 ve X2 (3), n=18) = 3,618; p=,306) değişkenlerine göre anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının mikroplastik kirliliği farkındalıklarının yeterli düzeyde olmadığı gözlemlenmiştir. Öğretmen adayları tarafından Phillips 66 tartışma tekniğine olumlu bir bakış açısı sergilendiği, kolay uygulanabilir, açık, anlaşılır, grupla birlikte uygulandığında grup üyelerini aktif bir şekilde sürece dahil edilebilecek bir yönünün olduğu vurgulanmıştır. Phillips 66 Tartışma Tekniğinin mikroplastik kavramı ve plastik kirliliği kapsamında var olan öğrenci bilgilerinin ortaya çıkarılmasında ve öğretmen adaylarına yeni bilgiler kazandırması hususunda etkili olduğu ayrıca güncel çevre sorunlarına yönelik konuların eğitiminde kullanmanın önemli ve yararlı olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of Phillips 66 Discussion Technique-based training on microplastic pollution on pre-service biology teachers' awareness of microplastic pollution. The study was conducted with 18 pre-service biology teachers studying in the third year at the faculty of education of a state university. In the study, pre-test-post-test experimental design without control group was used to collect quantitative data. An educational programme based on microplastic pollution, which threatens living life and biodiversity, was applied to pre-service teachers for 5 weeks in accordance with the principles of Phillips 66 Discussion Technique. For quantitative data, 'Personal Information Form' prepared by the researcher and 'Microplastic Pollution Awareness Scale' developed by Güleşir and Gül (2022) were applied as pre-test and post-test. The qualitative data of the study were obtained through an interview form. The data obtained in the study were evaluated by Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Wilcoxon Signed Ranks, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests. There was no significant difference between the pre-test and post-test scores of pre-service teachers (Z=-,545; p>,05). It was determined that there was no significant difference in the scores obtained before and after the application according to the variables of academic grade point average (X2 (3), n=18) = 2,030; p=,566 ve X2 (3), n=18) = 6,730; p=,081), following environmental programmes in audiovisual media (U= 15,500; Z = -1,765; p = ,077 ve U = 17,500; Z = -1,685; p = ,092) and participating in environmental social and cultural activities (X2 (3), n=18) = 1,621; p=,655 ve X2 (3), n=18) = 3,618; p=,306). It was observed that pre-service teachers' awareness of microplastic pollution was not at a sufficient level. It was emphasised that the pre-service teachers had a positive perspective on the Phillips 66 discussion technique, that it was easy to apply, clear, understandable, and that it had an aspect that could actively involve group members in the process when applied with the group. It has been evaluated that Phillips 66 Discussion Technique is effective in revealing existing student knowledge within the scope of microplastic concept and plastic pollution and providing new information to pre-service teachers, and that it would be important and useful to use it in the education of subjects related to current environmental problems.