Biyoloji öğretmen adaylarının lisansüstü eğitime yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of opinion of biology teacher candidates towards graduate education
- Tez No: 776075
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, biyoloji öğretmen adaylarının lisansüstü eğitime başlamak istemeistememe konusundaki görüşleri ile yaşadıkları kaygılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda biyoloji öğretmen adaylarının görüşleri sınıf düzeyi bakımından ele alınarak incelenmiştir. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda birinci ve dördüncü sınıfta öğrenim gören kırk iki öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma, öğretmen adaylarının lisansüstü eğitime yönelik görüşlerini belirleme amacını taşıyan tarama modeline dayalı betimsel bir araştırma niteliğindedir. Araştırmada evet/hayır, listeden seçim yapma, bir ifadeye katılma ve ifade etmeye dayalı açık uçlu soru tiplerinden oluşan çevrimiçi anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler frekans ve yüzdelik ifadelerle tablolaştırılmıştır. Daha sonra bu tablolar üzerinde yorum ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Araştırma bulgularına göre öğretmen adaylarının lisansüstü eğitime yönelik görüşlerinin farklılaşmasında; sosyoekonomik şartlarının, çalışma hayatına atılma gerekliliğinin, akademik kadroya dahil olamama düşüncesinin, çalışma durumundan dolayı vakit probleminin olabileceğinin, kendilerini akademik kariyer için yeterli bilgi ve donanımda hissetmemelerinin önemli düzeyde etkili olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyi yükseldikçe de lisansüstü eğitime başlamak isteme durumunda isteksizlik artışı belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda biyoloji öğretmen adaylarının, lisansüstü eğitim programlarının hedef, amaç ve faydaları hakkında bilgilendirilme ve aydınlatılma ihtiyaçlarının olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, it was aimed to determine the view and concerns of biology teacher candidates about wanting to start or not wanting to start postgraduate education. For this purpose, the opinions of biology teacher candidates were analysed by also considering grade level. This research was carried out in the fall semester of the 2019-2020 academic year. The participants of the research consisted of 42 freshman and senior prospective teachers studying at Gazi University Faculty of Education Department of Biology Education. This research is a study based on a descriptive survey model which aims to determine the views of prospective teachers on postgraduate education. It was used an online questionnaire consisting of yes/no, choosing from a list, participating in a statement, and expressing open-ended question types in this research. Descriptive analysis and content analysis research design were used in the analysis of the data. The obtained data were tabulated with frequency and percentage expressions. Later, comments and evaluations were made on these tables. According to the analysis of the data, in the differentiation of the view of the prospective teachers towards postgraduate education; it has been seen that socioeconomic conditions, the necessity of entering the working life, the idea of not being included in the academic staff, the time problem due to the working situation, not feeling themselves with having sufficient knowledge and being adequately equipped for an academic career were found to be significantly influential. As the grade level increased, there was an augmentation in reluctance has been determined in the case of wanting to start postgraduate education. In line with the results of the research, it was concluded that biology teacher candidates need to be informed and enlightened about the goals, objectives, and benefits of postgraduate education programs.