Karpuz (Citrullus lanatus (thunb.) mansf.) fidesi yetiştiriciliğinde en uygun besin solüsyonunun belirlenmesi
The most suitable nutrient for watermelon seedling growing determination of the solution
- Tez No: 903786
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, farklı besin solüsyonlarının, karpuz bitkilerinin büyüme parametreleri ve fide kalitesi üzerine etkilerini araştırma amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Fizyoloji Laboratuvarı İklim Odası'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, bitkisel materyal olarak Crimson Sweet karpuz çeşidi kullanılmıştır. Bu çeşide ait tohumlar torf ve perlit karışımında çimlendirilerek aynı ortamda farklı oranlarda besin içeriklerine sahip besin solüsyonları ile sulanarak yetiştirilmiştir. Araştırma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada, karpuz tohumları torf ve perlit karışımı içeren viyollere ekilmiş ve çimlenene kadar saf su ile sulanmıştır. İkinci aşamada ise, yedi farklı besin solüsyonu uygulanarak sulama yapılmıştır. Çalışmada toplamda 8 uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan biri kontrol grubu, biri ticari gübre olup, geri kalan 6 uygulama ise modifiye edilmiş Hoagland çözeltisi temel alınarak hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada, bitki gelişim parametreleri incelenmiştir. İncelenen parametreler arasında gövde boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, boğum arası mesafe, kök uzunluğu, yaprak yaş ağırlığı, gövde yaş ağırlığı, toplam bitki yaş ağırlığı, yaprak kuru ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, klorofil miktarı ve renk ölçüm değerleri (L*, a*, b*, C, hue) yer almaktadır. İncelenen parametreler Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilere göre en iyi sonuçlar 4. ve 5. uygulamalarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of different nutrient solutions on growth parameters and seedling quality of watermelon plants. The research was carried out in the Climate Room of the Physiology Laboratory of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Van Yüzüncü Yıl University. In the study, Crimson Sweet watermelon variety was used as the plant material. Seeds of this variety were germinated in a mixture of peat and perlite and grown in the same medium by watering with nutrient solutions having different ratios of nutrient contents. The research was carried out in stages. In the first stage, watermelon seeds were sown in vials containing a mixture of peat and perlite and watered with pure water until germination. In the second stage, irrigation was done by applying seven different nutrient solutions. There were a total of 8 applications in the study. One of these applications was the control group, one was a commercial fertilizer and the remaining 6 applications were prepared based on modified Hoagland solution. Plant growth parameters were investigated in the study. The parameters examined included stem length, stem diameter, number of leaves, internode distance, root length, leaf fresh weight, stem fresh weight, total plant fresh weight, leaf dry weight, stem dry weight, chlorophyll amount and color measurement values (L*, a*, b*, C, hue). Statistical analysis of the examined parameters was performed using Duncan multiple comparison test. According to the data obtained, the best results were seen in the 4th and 5th applications.