Gecikmiş dil ve konuşma tanısı almış çocukların spektral ve temporal işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of spectral and temporal auditory processing skills in children with delayed speech and language
  1. Tez No: 903814
  2. Yazar: FATMA YURDAKUL ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYÇA ÇİPRUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Akustik sinyalin spektral ve temporal bileşenleri merkezi işitsel sistemde işlenerek konuşma ve dilin işlemlenmesine katkıda bulunur. Bu çalışmada, erken çocukluk döneminde gecikmiş dil ve konuşması olan, orta çocukluk döneminde tipik gelişim gösteren akranlarına yetişen çocukların spektral ve temporal işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Katılımcılar, test grubu olarak 7-12 yaşları arasında erken çocukluk döneminde dil ve konuşma gecikmesi olan 30 çocuk (15 K, 15 E) ve kontrol grubu olarak tipik gelişim gösteren 7-12 yaşları arasında 30 çocuk (15 K, 15 E) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş grupların bilateral orta kulak patolojisi olmaksızın 125 Hz ile 8 kHz (≤20 dB HL) arasında normal sınırlarda işitme eşikleri vardı. Dil gelişimleri Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi ile değerlendirildi. Spektral ve temporal işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesinde; temporal modülasyon transfer fonksiyon (TMTF) testi, spektral temporally modüle dalgalanma testi (SMRT), Türkçe Matriks testi (TMT) ve frekans takip yanıtı (FFR) testi kullanıldı. Bulgular: Tüm katılımcıların ifade edici ve alıcı dil yaşları kronolojik yaşları ile uyumlu ve iki grup arasında ifade edici dil ve alıcı dil puanları arasında istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Spectral and temporal components of the acoustic signal are processed in the central auditory system and contribute to the speech and language processing. This study aimed to evaluate the spectral and temporal auditory processing skills of children with delayed speech and language in early childhood who catch up with their typically developing peers in middle childhood. Materials and Methods: The participants were divided into two groups: a test group of 30 children (15 F, 15 M) aged 7-12 years with speech and language delay in early childhood, and a control group of 30 children (15 F, 15 M) aged 7-12 years with typical development. Age- and sex-matched groups had hearing thresholds within normal limits between 125 Hz and 8 kHz (≤20 dB HL), without bilateral middle ear pathology. Their language development was evaluated with the Turkish Expressive and Receptive Language Test. In the evaluation of spectral and temporal auditory processing skills; temporal modulation transfer function (TMTF) test, spectral temporally modulated ripple test (SMRT), Turkish Matrix test (TMT) and frequency following response (FFR) test were used. Results: The expressive and receptive language ages of all participants were compatible with their chronological ages, and there was no statistically significant difference between the expressive language and receptive language scores between the two groups (p>0.05).