Birinci basamak sağlık hizmetine başvuran annelerin ev kazaları ve ilk yardım konusunda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of mothers applying to primary health care services on home accidents and first aid
- Tez No: 903829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEŞEM EROL YAYLA, UZMAN ALİ İHSAN ÇABUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çocuklar yaşamlarının ilk 6 yılını çoğunlukla evde geçirmektedir. Yapılan araştırmalar çocuklarda ev kazalarının yüksek olduğu gösterilmiştir. Yaşanılan ev kazaları çocuklarda ciddi morbidite ve mortalite sebebi olmaktadır. Ev kazalarının birçoğu basit önlemler ile önlenebilmektedir. Ev kazaları gerçekleştiğinde yapılacak bilinçli ilk müdahale ile kazanın sonuçları hafifletilebilir. Ev kazaları olması durumunda çocukların yanında genellikle anneler bulunmaktadır. Annelerin ilk yardım konusunda bilgili olması hayati önem arz etmektedir. Bu çalışma ile annelerin bu konulardaki bilgi düzeylerini değerlendirip ev kazalarını azaltmaya yönelik çözüm önerileri sunarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, tanımlayıcı, kesitsel olarak tasarlanmış bir anket araştırmasıdır. 01.01.2024 ile 29.02.2024 tarihleri arasında, Gülbahçesi Aile Sağlığı Merkezi (ASM)'ne başvuran 0-6 yaş grubu çocuğu olan 384 anneye yüz yüze soru sorularak veriler toplandı. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri, çocuğunun ev kazası geçirip geçirmediği, ev kazası ve ilk yardım konusunda bilgi alıp almadığı sorgulandı. Formun devamında çalışmaya alınan annelere“Ev Kazalarında İlk Yardım Öz-Yeterlik Ölçeği (İYÖYÖ)”ve“0-6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği (EKYGÖTÖ)”soruları soruldu. Veriler SPSS v. 29.0 paket programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Children spend the first 6 years of their lives mostly at home. Studies have shown that home accidents are high in children. Home accidents cause serious morbidity and mortality in children. Most of the home accidents can be prevented with simple precautions. When home accidents occur, the consequences of the accident can be alleviated with conscious first intervention. In case of home accidents, mothers are usually with the children. It is vital that mothers are knowledgeable about first aid. With this study, we aim to contribute to the literature by evaluating the knowledge levels of mothers on these issues and offering solutions to reduce home accidents. Materials and Methods: This study is a single-centre, descriptive, cross-sectional survey research. Between 01.01.2024 and 29.02.2024, data were collected by asking face-to-face questions to 384 mothers with children aged 0-6 years who applied to Gülbahçesi Family Health Centre (FHC). Sociodemographic information of the participants, whether their child had a home accident, and whether they received information about home accidents and first aid were questioned. In the continuation of the form, 'First Aid Self-Efficacy Scale for Home Accidents (FASESHA)' and 'Scale for Diagnosing the Safety Measures of Mothers for Home Accidents in Children Aged 0-6 Years (SDSMMHA)' questions were asked to the mothers included in the study. The data were analysed in SPSS v. 29.0 package programme.