Korakoakromial ligament morfolojisinin skapula morfolojisi ve sık görülen omuz patolojileri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of coracoacromial ligament morphology with scapula morphology and common shoulder pathologies
  1. Tez No: 903830
  2. Yazar: AYHAN ÖZDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Literatüre bakıldığında omuz patolojilerinde kritik omuz açısı (CSA), glenoid versiyon (GV), glenoid inklinasyon (Gİ), korakoakromial ligament (KAL) kalınlık, korakoakromial ark açısı gibi parametreler ve omuz patolojileri ilişkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı KAL uzunluğunu ve bilinen bu ölçümlere ek olarak kendi tanımladığımız radyolojik ölçümlerden de yararlanarak KAL ve skapula morfolojisinin omuz patolojileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Bu çalışmada Aralık 2016- Aralık 2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ortopedi ve travmatoloji polikliniğine omuz ağrısı ile başvuran 950 hasta içerisinden dışlama kriterleri kullanarak (ileri derece artroz olması,birden çok omuz patolojisinin bir arada olması ) rastgele seçilen 213 hasta dahil edildi. Çalışma grubunda anterior omuz instabilitesi, subakromiyal sıkışma sendromu, rotator manşet yırtığı grupları olarak hepsinden 50 şer hasta rastgele seçildi. Kontrol grubu manyetik rezonans (MR) görüntülemede (herhangi bir omuz patolojisi olmayan) normal grup 63 hasta rastgele seçildi. Çalışma ve kontrol grubu hastalarının MR ve röntgen kesitlerinde; daha önceden tanımlanmış olan CSA, GV, Gİ, korakoakromiyal ark açısı, bunlara ek olarak KAL uzunluğu ve bizim yeni tanımladığımız akromiyon kapsama açısı (AKA), korakoakromiyal kapsama açısı (KKA), akromion-glenoid aks arası açı farkı (AGAF) ölçümleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 213 hastanın 90'ı kadın (%42,2), 123'ü erkekti (%57,8). Çalışmaya dahil edilen bireylerin kontrol grubu, rotator manşet yırtığı, izole subakromiyal sıkışma, anterior omuz instabilitesi olanların 118'inde (%55,5) sağ kolda iken, 95'inde (%44,5) sol koldaydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Taking a look at the literature, parameters such as CSA, GV, GI, CAL thickness, coracoacromial arc angle and their relationships with radiological measurements have been investigated in shoulder pathologies. The purpose of this study is to reveal the effect of radiological measurements on the etiopathogenesis of shoulder pathologies by adding our own defined radiological measurements in addition to these known measurements. Method: Included in this study are 213 patients who were randomly selected from 950 patients who presented to the relevant departments of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty with shoulder pain between December 2010 and December 2023, using exclusion criteria (advanced arthrosis, coexistence of more than one shoulder pathology). In the study group, 50 patients each with instability, isolated subacromial impingement, and isolated Bankart lesion were randomly selected. In the control group, 63 patients with normal MRI (without any shoulder pathology) were randomly selected. In the x ray and MRI scans of the patients in the study and control groups, we made use of the previously defined CSA, GV, GI, coracoacromial arc angle and CAL length, as well as the measurements we defined, namely the ac coverage angle, CAL coverage angle and angle difference between the acromion-glenoid axis. Findings: Of the total 213 patients included in the study, 90 were females (42.2%) and 123 were males (57.8%). In the control group, 118 (55.5%) of those with rotator cuff pathology, isolated subacromial impingement, and Bankart lesion were on the right arm, while 95 (44.5%) of patients had them on the left arm.