Alt yapı materyali olarak kullanılan peek ve pekk materyallerinin yapay yaşlandırma öncesi ve sonrası üst yapı kompoziti ile bağlanma dayanımının in - vitro olarak incelenmesi ve sem görüntülerinin incelenmesi
Investigation of the bonding strength of peek and pekk materials used as substructure materials with superstructure composite before and after artificial aging as in vitro and examination of sem images
  1. Tez No: 903831
  2. Yazar: MERVE ÜSTEK KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE APAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ : Bu in-vitro çalışmanın amacı PEEK ve PEKKTON materyalleri ile veneerlenmiş kompozit arasındaki makaslama kuvveti üzerinde 110 µm Al2O3 kumlama ve Visio.link adeziv uygulaması ve termal siklus 10.000 ve 30.000 yaşlandırma işleminin etkilerini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM : Her gruba 10 adet örnek düşecek şekilde PEEK ve PEKKTON materyalleri kontrol, 10.000 termal döngü ve 30.000 termal döngü olmak üzere 3 gruba ayrıldı, toplam 60 örnek kullanıldı. PEEK materyali isomet 1000 cihazında 10 mm çap ve 3,5 mm kalınlıkta olacak şekilde PEEK çubuğundan kesildi. PEKKTON materyali ise 98 mm çaplı ve 14 mm kalınlıkta olan bir disk şeklinde alındı ve Cad/Cam cihazında 10 mm çap 3,5 mm kalınlık olacak şekilde kazındı. Elde edilen materyaller önce standardizasyon işlemi için 600 800 ve 1200 grit (siliconcarbit) su zımparası ile Buehler parlatma ve zımparalama cihazında 600 rpm hızda zımparalandı. Zımpara sonrası her örnek M1 Mahr Marka pertometre cihazında yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapılarak yüzey standardizasyonları sağlandı. Yüzeyleri standart hale gelen örneklerin her birinin zımpara yapılan yüzeyine (disk yüzeyine) Basic Master, Renfert Almanya markalı cihaz ile 110 µm Al2O3 alüminyum partikülleri 10 mm mesafeden 10 sn 2 bar basınçla hava aşındırmasına tabi tutuldu. Yüzey işlemleri yapılmış olan örnekler 5 dk boyunca distile suyla ultrasonic yıkayıcıda yıkandıktan sonra kurulandı. Her bir PEEK ve PEKKTON örneğine (Bredent Visio.link) adeziv ve ardından 3M body A1 kompozit uygulandı ve ışık cihazıyla polimerize edildi. Örneklerin hazırlanma aşaması bittikten sonra PEEK ve PEKKTON gruplarının örneklerinden her gruptan 10 adeti ayrılmış ve termal döngü cihazına 10.000 ve 30.000 siklus uygulanacak şekilde konuldu. PEEK ve PEKKTON gruplarından 10'ar adet örneklem, kontrol grubu olarak, 24 saat distile su içinde etüvde bekletildikten sonra makaslama kuvvetlerine bakıldı. 10.000 siklus ve 30.000 siklus bittikten sonra her grubun makaslama kuvvetine bakıldı. Ayrıca yüzey işlemleri sonrası taramalı elektron mikroskopu (SEM) ile tüm yüzeyler incelendi. BULGULAR : Bu çalışmada yapay yaşlandırma deneyleri sonucunda, bağlanma kuvvetleri açısından PEEK ve PEKK materyalleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Yaşlandırma arttıkça gruplar arasında bağlanma dayanımı azalmıştır. Kırma deneyinden önce, her iki malzemede zımpara ve kumlama işlemlerinden sonra yapılan yüzey pürüzlülüğü ölçüm değerlerinde, zımpara uygulamasında PEKK PEEK'e göre, kumlama uygulamasında ise PEEK PEKK'e göre anlamlı olarak daha fazla pürüzlenmiştir. SONUÇ : PEEK ve PEKKTON örneklerinde makaslama bağlanma kuvveti açısından kontrol gruplarının sonuçları 10.000 ve 30.000 termal döngüye göre yüksek bulunmuştur. Termal döngü uygulanmış örneklerde bağlanma kuvveti azalmıştır. Anahtar Kelimeler : PEEK, PEKKTON, SEM, Makaslama kuvveti, Kumlama, CAD/CAM
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE : The aim of this in-vitro study was to evaluate the effects of 110 µm Al2O3 sandblasting and Visio.link adhesive application and thermal cycle 10.000 and 30.000 aging on the shear force between PEEK and PEKKTON materials and veneered composite.Decoction of 10.000 and 30.000 weathering. MATERIALS AND METHODS: PEEK and PEKKTON materials control were divided into 3 groups, 10,000 thermal cycles and 30,000 thermal cycles, a total of 60 samples were used, so that 10 samples fell into each group. The PEEK material was cut from the PEEK rod with a diameter of 10 mm and a thickness of 3.5 mm on the isomet 1000 device. The PEKKTON material was taken in the form of a disc with a diameter of 98 mm and a thickness of 14 mm and etched on a Cad/Cam device with a diameter of 10 mm and a thickness of 3.5 mm. The obtained materials were first sanded with 600 grit (siliconcarbit) 800 and 1200 grit (siliconcarbit) water sander at a speed of 600 rpm on Buehler polishing and sanding device for standardization process. After sanding, surface roughness measurement was performed on each sample M1 Mahr Brand pertometer device and surface standardization was achieved. 110 µm Al2O3 aluminum particles were subjected to air abrasion at a distance of 10 mm with a pressure of 10 sec 2 bar with a Basic Master, Renfert Germany branded device (disc surface) on the sanded surface of each of the samples whose surfaces became standard. The samples that were surface treated were washed with distilled water for 5 minutes in an ultrasonic washer and then dried. An adhesive and then a 3M body A1 composite were applied to each PEEK and PEKKTON sample (Bredent Visio.link) and polymerized with a light device. After the preparation phase of the samples was completed, 10 of the PEEK and PEKKTON group samples were separated from each group and placed in the thermal cycle device to be applied for 10,000 and 30,000 cycles. After 10 samples from the PEEK and PEKKTON groups were kept in the study in distilled water for 24 hours as a control group, the shearing forces were examined. after completing 10,000 cycles and 30,000 cycles, the shear strength of each group was examined. In addition, all surfaces were examined with scanning electron microscope (SEM) after surface treatments. RESULTS : As a result of artificial Decaying experiments in this study, there was no significant difference between PEEK and PEKK materials in terms of binding forces. As aging increased, the bond strength Decelerated between the groups. Before the crushing experiment, the surface roughness of both materials after sanding and sandblasting operations was significantly rougher in the measurement values compared to PEKK PEEK in sanding application and PEEK PEKK in sandblasting application. CONCLUSION : The results of the control groups in terms of shear binding strength in PEEK and PEKKTON samples were found to be high compared to 10,000 and 30,000 thermal cycles. The binding force decreased in the samples where thermal cycling was applied. Keywords : PEEK, PEKKTON, SEM, Shear force, Sandblasting, CAD/CAM