Kulturelle unterschiede im stakeholdermanagement: Eine analyse der nachhaltigkeit in Deutschen und Türkischen unternehmen
Paydaş yönetiminde kültürel farklılıklar: Alman ve Türk şirketlerinde sürdürülebilirlik üzerine bir analiz
  1. Tez No: 903832
  2. Yazar: MATHİAS ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu yüksek lisans tezi, kültürel farklılıkların çok uluslu şirketlerdeki sürdürülebilirlik uygulamalarına ilişkin paydaşların algı ve beklentilerini nasıl etkilediğini analiz etmiştir. SDG'lerin çeşitlilik, fırsat eşitliği ve kapsayıcılığı içeren sosyal alanına odaklanılmıştır. Üçü Almanya'dan ve üçü Türkiye'den olmak üzere altı otomotiv şirketinin sürdürülebilirlik raporları (2022) karşılaştırmalı bir vaka çalışması kapsamında analiz edilmiştir. Uzman görüşmeleriyle desteklenen nitel ve nicel yöntemlerin bir karışımı kullanılmıştır. Hofstede'in kültürel boyutları gibi teorik temeller bu analiz için temel teşkil etmiştir. Çalışma birkaç bölüme ayrılmıştır: Giriş ve teorik bir genel bakışın ardından metodolojinin ayrıntılı bir açıklaması yapılmıştır. Daha sonra sürdürülebilirlik raporları ve uzman görüşmelerinin sonuçları analiz edilmiştir. Son olarak, temel bulgular özetlenmiş ve gelecekteki araştırma perspektiflerine ilişkin bir bakış açısı sunulmuştur. Çalışma, özellikle sürdürülebilirlik stratejilerinin tasarımı ve uygulanması üzerindeki kültürel etkilerin araştırılmasında çeşitli araştırma boşlukları tespit etmiştir. Bu boşluklar, çok uluslu şirketlerde sürdürülebilirlik uygulamalarının iletişimi ve uygulanmasında kültürel farklılıkların rolüne ilişkin daha derin bir anlayış geliştirmek için gelecekteki çalışmalar için potansiyel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examined how the impact of cultural differences on stakeholders' perceptions and expectations regarding sustainability practices in multinational companies. The focus was on the social area of the SDGs, which includes diversity, equal opportunities and inclusion. The sustainability reports (2022) of six automotive companies, three from Germany and three from Turkey, were examined in a comparative case study. A mix of qualitative and quantitative methods was used, supplemented by expert interviews. Theoretical principles such as Hofstede's cultural dimensions served as the basis for this analysis. The work was divided into several sections: An introduction and a theoretical overview were followed by a detailed description of the methodology. The sustainability reports and the results of the expert interviews were then evaluated. Finally, the key findings were summarized and an outlook on future research perspectives was given. The study identified several research gaps, particularly in the investigation of cultural influences on the design and implementation of sustainability strategies. These gaps offer potential for future studies to develop a deeper understanding of the role of cultural differences in the communication and implementation of sustainability practices in multinational companies.