Sigara içen periodontitisli bireylerdetükürükteki hipoksi ile indüklenen faktör 1 alfa(HIF1-α), matriks metalloproteinaz 8(MMP-8) ve matriks metalloproteinaz 9(MMP-9) seviyelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of hypoxia inducible factor 1 αlpha,matrix metalloproteinase-8 and matrix metalloproteinase -9levels in saliva in smokers with periodontitis
  1. Tez No: 903833
  2. Yazar: MEHMET FUAT BOZABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Periodontal hastalıklar için önemli bir risk faktörü olan sigara içmeye ve enflamasyona bağlı olarak periodonsiyumda hipoksi ortaya çıkmaktadır. Hipoksik koşullarda hipoksi ile indüklenen faktör 1 alfa (HIF1-α) homeostaz için bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir. Enflamasyon esnasında salgılanan matriks metalloproteinazlar MMP-8 ve MMP-9 da periodontal dokularda yıkıma neden olmaktadır. Bu çalışmada sigaranın tükürük biyobelirteçleri HIF1-α, MMP-8 ve MMP-9 seviyelerine etkisi incelenmiştir. Yirmişer kişilik sağlıklı (S), sağlıklı sigara içen (SS), periodontitisli (P) ve sigara içen periodontitisli (SP) olmak üzere dört grup oluşturulmuş ve alınan tükürük örneklerinde HIF1-α, MMP-8 ve MMP-9 seviyeleri ELISA testi ile değerlendirilmiştir. Hastaların periodontal kayıtları (cep derinlikleri, klinik ataşman kaybı, plak indeksi ve sondalamada kanama indeksi) alınmıştır. SP grubunda HIF-1α seviyesi istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte S grubundan daha düşük bulunmuştur. P grubunda MMP-8 seviyesi S ve SS gruplarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. MMP-8 ve 9 seviyesi ile sondalanabilir cep derinlikleri, klinik ataşman kayıpları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Yukarıdaki bulgulara göre sigaranın HIF1-α salınımını inhibe etmesi sonucu hipoksiyi arttırabileceği ve sigaranın bu yüzden daha fazla periodontal yıkıma neden olduğu düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Hypoxia occurs in periodontium due to inflammation and smoking that is a major risk factor for periodontal diseases. Hypoxia inducible factor 1-alpha (HIF1-α) triggers a series of mechanisms for homeostasis. Matrix metalloproteinases MMP-8 and MMP- 9 that are released during inflammation cause destruction in periodontal tissues. The impact of smoking on salivary biomarkers HIF 1-α, MMP-8 and MMP-9 was investigated in this study. Each group existing of twenty individuals four groups were created; group healthy (H), healthy smoker (HS), periodontitis (P) and smoker with periodontitis (SP). HIF1-α, MMP-8 and MMP-9 levels in saliva were assessed with ELISA. Periodontal recordings (pocket depths, clinical attachment loss, plaque indice and bleeding on probing indice) were taken. Although not being statistically significant HIF-1α level was lower in group SP compared with group H. The level of MMP-8 in group P was statistically higher compared with group H and HS. Statistically significant correlations were found between MMP-8, 9 levels and pocket depths, clinical attachment losses. According to the findings above it may be considered that hypoxia may increase due to inhibition of HIF-1α release by smoking and therefore smoking causes more periodontal destruction.