Çeşitli anjiyogenez ile ilgili proteinlerin periodontal hastalıktaki rolünün araştırılması
Investigation of the role of various angiogenesis-related proteins in periodontal disease
  1. Tez No: 941879
  2. Yazar: ĞEMGİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ARAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Periodontal hastalık kronik enflamatuar bir durum olup patogenezinde anjiyogenezin rol oynadığı bildirilmiştir. Krüppel-benzeri-faktör-2 (KLF2) anjiyogenezin negatif regülatörüdür. F-box ve WD-tekrar domaini içeren-7 (FBXW7) ise vasküler gelişimde rol oynar. Sigaranın periodontal vaskülariteyi etkilediği ve periodontal hastalık için bir risk faktörü olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı sigara içen ve içmeyen farklı periodontal duruma sahip bireylerde KLF2 ve FBXW7'nin DOS ve tükürük düzeylerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 114 sistemik sağlıklı katılımcı (58 kadın ve 56 erkek) dahil edilmiştir. Katılımcılar periodontal sağlıklı (sigara içmeyen [Grup S, n=19] ve sigara içen [Grup S-S, n=19]), gingivitis (sigara içmeyen [Grup G, n=19] ve sigara içen [Grup S-G, n=19]) ve periodontitis (sigara içmeyen [Grup P, n=19] ve sigara içen [Grup S-P, n=19]) olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcıların DOS ve tükürükteki VEGF, NF-κB, KLF2 ve FBXW7 seviyeleri ELISA ile incelenmiştir. Sonuçlar toplam miktar ve konsantrasyon olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Periodontal disease is a chronic inflammatory condition in which angiogenesis plays a role. Kruppel-like factor-2 (KLF2) is a negative regulator of angiogenesis, while F-box and WD repeat domain-containing-7 (FBXW7) contributes to vascular development. Smoking affects periodontal vascularity and is a risk factor for periodontal disease. This study aims to investigate KLF2 and FBXW7 levels in GCF and saliva in individuals with different periodontal conditions, both smokers and non-smokers. Materials ve Methods: A total of 114 systemically healthy participants (58 females, 56 males) were categorized into six groups: periodontal healthy (non-smokers [Group S, n=19], smokers [Group S-S, n=19]), gingivitis (non-smokers [Group G, n=19], smokers [Group S-G, n=19]), and periodontitis (non-smokers [Group P, n=19], smokers [Group S-P, n=19]). VEGF, NF-κB, KLF2, and FBXW7 levels in GCF and saliva were analyzed using ELISA.