The gaming stage, a dramaturgical and Goffmanian analysis of online multiplayer gamers
Oyun sahnesi, çevrimiçi çok oyunculu oyun oynayan oyuncuların dramaturji ve Goffman teorileri çerçevesinde analizi
- Tez No: 903836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TOLGA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez Erving Goffman ile çok oyunculu çevrimiçi oyunlar arasında bir köprü görevi görür. Oyuncu tipleri alanındaki çalışmalar sürekli olarak güncellenmeye ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, video oyunları dünyasında her gün yeni bir teknolojik ilerleme yaşanmasıdır. Bu tez, çevrimiçi çok oyunculu oyunlardaki oyuncu tiplerine ve bu tiplerin oyundaki davranışlarına odaklanmaktadır. Bu, önceki araştırmaların bir Goffmancı bir bakış açısıyla incelenmesiyle yapılır. Literatür taraması, oyuncu tipolojisi çalışmalarının kronolojik bir listesidir. Richard Bartle'ın temel çalışmalarından başlayarak Brainhex gibi daha güncel çalışmalara kadar devam eder. Eski literatüre bakıldığında önceki çalışmalar daha çok oyun türlerine odaklanırken, yeni çalışmalar oyunculara odaklanmaya başlamıştır. Bu, oyuncu tipolojisi çalışmalarında oyun türlerinden oyunculara doğru bir değişimi vurgular. Buna ek olarak Goffman'ın dramaturji analizi ve Georg Simmel'in sosyal tipleri de incelenir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda oyuncu tipleri yaratılır: Toksik Oyuncu, Sohbetçi/Sosyalleşen, Oyun Lideri ve Sessiz Oyuncu. Son olarak, tüm bu bulgular Goffman'ın dramaturji teorisinin oyun dünyasına uygulanmasıyla birleştirilir ve oyunculara dramaturjik yaklaşımın unsurlarının uygulanabileceği sonucuna varılır. Bu çalışma, oyuncu tipolojilerinin analizini sunarak oyun çalışmalarına ve sosyolojiye katkıda bulunur ve daha geniş dijital etkileşimlerdeki önemlerini vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis acts as a bridge between Erving Goffman and multiplayer online games. Studies regarding player types continuously need to be updated. This is because each day, a new technological advancement happens in the world of video games. The thesis focuses on the player types and behaviors in online multiplayer games and how these types act like in game. This is done so by examining previous research with a Goffmanian approach. The literature review is a chronological list of the player typology studies. It starts from Richard Bartle's foundational work and continues on to more recent studies such as Brainhex. It is seen that the former literature experienced a shift; whereas earlier studies focused more on game genres, newer studies started to focus on players. This highlights the change from game genres to players in player typology studies. Goffman's dramaturgy and Georg Simmel's social types are examined also. New player types are created in the following section which are the Toxic One, the Chatter/Socializer, the Shot Caller, and the Silent One. Finally, all these findings are combined with Goffman's dramaturgy to the gaming world. It is concluded that it is possible to apply the elements of the dramaturgical approach to gamers. This study makes contributions to game studies and sociology by offering an analysis of player typologies while highlighting their significance in broader digital interactions.