Improving control strategies against the sugar beet cyst nematode (Heterodera schachtii Schmidt 1871), in sugar beet
Şeker pancarında, şeker pancarı kist nematodu (Heterodera schachtii Schmidt. 1871)'na karşı mücadele stratejilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 903853
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TOKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması, 2021-2023 yılları arasında Bor, Niğde'de Heterodera schachtii ile bulaşık şeker pancarı yetiştirilen iki lokasyonda, alanlarda ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde in-vitro olarak yürütülmüştür. Arazi denemeleri sırasında, elde edilen kistler morfolojik ve moleküler yöntemlerle teşhis edilmiş ve tarlalardaki enfeksiyon oranı ortalama 45 kist/250 gr toprak olarak belirlenmiştir. Denemelerde ilaçsız kontrol, fluopyram toprak yüzeyi ve tohum yatağı uygulamaları denenmiştir. Çalışma, bu uygulamaların nematod popülasyonu ve verime etkisini araştırarak, kimyasal kullanımı azaltmayı ve sürdürülebilir tarımı hedeflemiştir. Araştırma sonucunda, uygulamalar arasında verim ve nematod popülasyonlarında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Laboratuvar denemelerinde ise Cry6Aa2, Cry55Aa1 ve cry5B genlerini taşıyan Bacillus thuringiensis bir biyolojik mücadele etmmeni olarak denenmiş ve bu etmenin, bitki gelişimine olumlu etkisi ve nematod popülasyonunu baskılama kapasitesi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Elde edilen bilgiler ışığında tohum yatağı uygulamasının nematod mücadelesinde rütin hale gelmesi gerektiğini ve B. thuringiensis'in biyolojik mücadele etmeni olarak potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This reserch was conducted between 2021 and 2023 in two sugar beet cultivation locations in Bor, Niğde, areas infested with Heterodera schachtii, and at Niğde Ömer Halisdemir University in both in vivo and in vitro settings. During the field trials, the collected cysts were identified using morphological and molecular methods and the infection rate in the fields was determined to be an average of 45 cysts per 250 grams of soil. The trials tested control, fluopyram soil surface, and in-furrow applications. The study aimed to study the effects of these applications on nematode populations and yield, focusing on reducing chemical use and promoting sustainable agriculture. The results showed no statistical differences in yield or nematode numbers among the applications. In the laboratory, a Bacillus thuringiensis strain carrying the Cry6Aa2, Cry55Aa1, and cry5B genes was tested as a biological control agent and its positive impact on plant growth and nematode population suppression was found to be significant. The findings suggest that in-furrow application should become a routine practice for nematode control, and that B. thuringiensis holds potential as a biological control agent.