Exploring literary dimensions in graphic works: Spiegelman's Maus and Eisner's 'A Contract with God'
Grafik eserlerde edebi boyutları keşfetmek: Spiegelman'den Maus ve Eisner'dan 'A Contract with God'
- Tez No: 903858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, özellikle Art Spiegelman'ın Maus (1991) ve Will Eisner'ın“A Contract with God”(1978) eserlerine odaklanarak, Yeni Eleştiri perspektifinden grafik romanların edebi değerini inceler. Genellikle mizahi ve önemsiz olarak görülen çizgi romanlarla olan tarihsel ilişkilerine ragmen grafik romanlar, okuma deneyimini zenginleştiren görsel çizimler, metaforlar ve semboller gibi karmaşık edebi unsurları içerir. Bu çalışma, yazarlık veya tarihsel bağlamla ilgili dışsal önyargılar olmaksızın metinlerin nesnel bir analizine izin veren Yeni Eleştiri kuramını kullanarak grafik romanların edebi alandaki meşruiyetini yadsıyan damgayı ele alır. İroni, gerilim, paradoks, semboller ve metafor kavramlarına odaklanarak bu araştırma, Maus ve“A Contract with God”eserlerinin travma, inanç, kültür ve insan deneyimi temalarını nasıl etkili bir şekilde ilettiğini gösterir. Bu eserlerde görsel ve sözel anlatıların birlikte kullanılması edebi değerlerini artıran uyumlu bir etkileşim yaratır. Örneğin, Maus, Holokost'un dehşetini tasvir etmek için karakterleri hayvan olarak resmederek sembolizmi kullanırken,“A Contract with God”sıkıntının ortasında inancın paradoksal mücadelelerini sunar. Sonuç olarak, bu tez, grafik romanların akademik alanda bir yer hak eden önemli edebi biçimler olarak tanınmasını savunur. Yeni Eleştirel bir yaklaşımla grafik romanların benzersiz katkılarını aydınlatarak, bu araştırma yalnızca mevcut önyargılara meydan okumakla kalmaz, aynı zamanda grafik romanların çağdaş edebiyattaki rolüne ilişkin anlayışı da zenginleştirir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the literary value of graphic novels through the lens of New Criticism, specifically focusing on Art Spiegelman's Maus (1991) and Will Eisner's“A Contract with God”(1978). Despite their historical association with comics—often viewed as humorous and trivial—graphic novels encompass complex literary elements such as visual illustrations, metaphors, and symbolism that enrich the reading experience. The study addresses the stigma that undermines graphic novels' legitimacy in the literary canon by employing New Criticism, which allows for an objective analysis of the texts without external biases related to authorship or historical context. By focusing on concepts of irony, tension, paradox, symbols, and metaphor, this research demonstrates how Maus and“A Contract with God”effectively convey themes of trauma, faith, culture, and human experience. The integration of visual and verbal narratives in these works creates a harmonious interplay that enhances their literary merit. For instance, Maus employs symbolism through the portrayal of characters as animals to depict the Holocaust's horrors, while“A Contract with God”presents the paradoxical struggles of faith amidst distress. Ultimately, it is argued that the recognition of graphic novels as significant literary forms deserves a place within academic discourse. By illuminating their unique contributions through a New Critical approach, this research not only challenges existing prejudices but also enriches the understanding of graphic novels' role in contemporary literature.