Prediction of psychological distress in persons through narrative writing by using natural language processing (NLP)
Doğal dil işleme (NLP) kullanılarak anlatı yazımı yoluyla kişilerde psikolojik sıkıntının öngörülmesi
- Tez No: 903872
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EGE ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, bireylerin zihinsel sağlık sorunlarını tahmin etmek amacıyla doğal dil işleme (NLP) yöntemleri kullanılarak sınıflandırma modelleri uygulanmıştır. Çalışmada, sosyal medya kullanıcılarının zihinsel sağlık durumlarını belirten etiketlerle işaretlenmiş bir veri seti kullanılmıştır. Sözcük temsili için iki farklı yaklaşım, Word2Vec ve Terim Frekansı-Ters Doküman Frekansı (TF-IDF), değerlendirilmiştir. Zihinsel sağlık durumunu sınıflandırmak için Naif Bayes (NB), Destek Vektör Makineleri (SVM), K-En Yakın Komşu (KNN) ve Aşırı Gradyan Arttırma (XGBoost) modelleri uygulanmıştır. Sonuçlar, TF-IDF ile temsil edilen veriler üzerinde geliştirilen XGBoost modelinin, diğer modellere kıyasla daha üstün performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada kullanılan yöntemlerin, uygulanan modellerin ve elde edilen bulguların, makine öğrenmesi, doğal dil işleme ve zihinsel sağlık alanlarındaki diğer araştırmalara önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir. Elde edilen sonuçlar, tahmine dayalı zihinsel sağlık izleme sistemlerinde ilerlemelere katkıda bulunabilir ve psikolojik sıkıntı yaşayan bireylerin erken müdahale ve destek almasına olanak tanıyabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, classification models were implemented using natural language processing (NLP) methods to predict individuals' mental distress. The study utilized a labeled dataset of social media user comments, which included tags indicating the users' mental health status. Two different word representation approaches, Word2vec and Term Frequency-Inverse Document Frequency (TF-IDF), were evaluated. To classify mental health status, models such as Naïve Bayes (NB), Support Vector Machine (SVM), K-Nearest Neighbors (KNN), and eXtreme Gradient Boosting (XGBoost) were applied. The results indicated that the XGBoost model, developed with data represented by TF-IDF, outperformed the other models. The methods employed, the models applied, and the findings of this study are expected to make significant contributions to further research in the fields of machine learning, natural language processing, and mental health. The results obtained may lead to advancements in predictive mental health monitoring systems and facilitate early intervention and support for individuals experiencing psychological distress.