Tersiyer butilkatekol türevlerinden elde edilen diftalonitril bileşikleriyle köprü uzunlukları farklı yeni mono nükleer ve top tipi dinükleerftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesisand characterization of diphthalonitrile compounds obtained from tertiary butyl catechol derivatives and new mono-nuclear and ball-type dinuclear phthalocyanine compounds bearing different bridge lengths
  1. Tez No: 903894
  2. Yazar: SAFİNAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Ftalosiyanin, ilk başlarda özellikle boyar madde kullanımı ile dikkat çekmiş daha sonra araştırmaların genişlemesiyle birlikte foto iletken madde, fotodinamik terapi, lazer boyası, elektrokataliz maddesi, sıvı kristal renkli ekran uygulamaları gibi birçok alanda yer edinmiştir. 18 π-elektron sistemine sahip bu bileşiklerin merkezdeki boşluğuna farklı metal iyonları yerleştirilerek farklı özellikte ve kullanım alanına sahip yeni yapılar elde edilebilmektedir. Ayrıca periferal ve nonperiferal pozisyonlara farklı sübstitüentlerin bağlanması ile de kullanım alanları çeşitlendirilebilmektedir. Uygulama alanlarının artırılması çözünürlüğün yüksek olmasına bağlı olduğu için özellikle hacimli gruplar tercih edilebilir. Bu çalışmada öncelikle köprü uzunluğu değiştirilmiş çözünürlüğe etkisi araştırılmıştır, aynı zamanda sübstitüent sayısı değiştirilerek çözünürlüğe etkisi incelenmiştir. Bu farklılıklar farklı metal merkeze sahip Pc'lere uygulanmış, aynı zamanda mono ftalosiyanin, sepet ftalosiyanin farkı da ortaya konulmuştur. Bütün bu araştırmalar hem alfa hem de beta grupları için incelenmiş sistematik bir çalışma olup literatüre katkısı açısından özgündür. Sentezlenen bu orijinal bileşiklerin yapısı FT-IR,1H-NMR,13C-NMR ve MALDI-TOF ile karakterize edilmiştir. Aynı maddelerin farklı solventlerde UV-Vis çalışmaları yapılmış ve elektronik absorpsiyon özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
At first, phthalocyanine attracted attention especially with its use as a dyestuff, and then, with the expansion of research, it gained a place in many fields such as photoconductive material, photodynamic therapy, laser dye, electrocatalysis material, and liquid crystal color display applications. By placing different metal ions in the central cavity of these compounds with 18 π-electron systems, new structures with different properties and usage areas can be obtained. Additionally, its usage areas can be diversified by attaching different substituents to peripheral and non-peripheral positions. Since increasing the application areas depends on high resolution, especially bulky groups can be preferred. In this study, firstly, the effect of changing the bridge length on solubility was investigated, and at the same time, the effect of changing the number of substituents on solubility wasexamined. These differences were applied to PCs with different metal centers, and the difference between mono phthalocyanine and basket phthalocyanine was also revealed. All of these studies are systematic studies examined for both alpha and beta groups and are original in terms of their contribution to the literature. The structure of these original synthesized compounds was characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and MALDI-TOF. UV-Vis studies of the same substances in different solvents were carried out and their electronic absorption properties were examined.