Single layer wideband electromagnetic absorber
Tek katmanlı geniş bantlı elektromanyetik sönümleyici
- Tez No: 903899
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, 3.5 - 5 GHz frekans aralığında geniş bantlı bir elektromanyetik soğurucunun tasarımını, analizini ve deneysel doğrulamasını sunmaktadır. Soğurucu, düşük profilli olup FR-4 taban malzemesi üzerine tasarlanmıştır. Soğurucu iki bütünleşik bileşenden oluşur. Bunlar dizi anten ve geniş bantlı kayıplı yapıdır. Birim hücresi bir yarık anten olan dizi anten, belirlenen frekans bandında ±30◦ dereceden alma yeteneğini −10 dB'lik yansıma katsayısıyla sağlayabilecek ¸sekilde tasarlanmıştır. Öte yandan geniş bantlı kayıplı yapıyı tasarlayabilmek amacıyla, kuple filtre teorisinin bir portlu kayıplı yapı tasarımı için adapte edilmiş bir versiyonu sunulmuştur. Bu tasarım metodolojisini açıklamak için eşlenik filtre teorisinin temeli hakkında kısa bir açıklama verilmiştir. Daha sonra kuple filtre teorisi kullanılarak, FR-4 taban malzemesi üzerine geniş bantlı kayıplı yapı tasarlanmıştır. Tasarımın performansını doğrulamak amacıyla, soğurucu prototipi üretilmiş ve yankısız odada ölçümlere tabi tutulmuştur. Bu deneysel doğrulama, sönümleyicinin 3.5 - 5 GHz frekans aralığında gelen elektromanyetik dalgayı sönümleme yeteneğini gösteren monostatik radar kesit alanı ölçümlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents design, analysis, and experimental validation of a single-layer wideband electromagnetic absorber in the frequency range of 3.5 - 5 GHz. Absorber is designed on a FR-4 substrate and has a low-profile. The absorber architecture comprises two integral components: an array antenna and a wideband lossy structure. The array antenna, which has a slot antenna as a unit cell, exhibits −10 dB reflection characteristics, covering the designated frequency band with a receiving capability of ±30◦ . Furthermore, for the design of the wideband lossy structure, a tailored adaptation of coupled filter theory is introduced to the realm of one-port lossy structure design. A concise explanation of the fundamentals of coupled filter theory is provided to clarify the design methodology. Using the coupled filter theory, wideband lossy structures are engineered on the FR-4 substrate to achieve a wideband lossy structure. As a proof of concept, a prototype absorber is fabricated and subjected to measurements in an anechoic chamber. Experimental validation covers several monostatic radar cross section measurements, conducted to demonstrate the absorber's efficiency in attenuating incoming electromagnetic power across the designated frequency range.