Hekimlerin tedavi protokolünde markanın önemi
The importance of the brand in doctors treatment protocol
- Tez No: 903900
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada hekimlerin tedavi protokolünde markanın öneminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya, İstanbul ilinde yaşayan 24-65 yaş arasındaki özel ve devlet hastanelerinde dermatoloji ve çocuk sağlığı hastalıkları branşlarında görev almakta olan asistan, uzman, doçent ve profesör hekimler katılmıştır. Araştırmacının hazırlamış olduğu anket çalışmasına toplam 204 hekim katılım sağlamıştır.Araştırmanın metodolojisi nitel ve nicel araştırma olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Literatür taraması sonucu ortaya çıkan ve hekimlerin markaya verdikleri önemi gözlemlemek amacı ile nitel bir çalışma olan derinlemesine mülakat yöntemi ile araştırmacının oluşturduğu anket kullanılarak oluşturulmuştur. Tüm verilere ilişkin analizler SPSS 26 programı ile yapılmıştır. Normallik sınaması için Kolmogorov-Smirnov testi sonucuna göre, istatistik değeri 0,085 ve p değeri 0,000 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar, verilerin normal dağılıma uygun olmadığını göstermektedir. Yani, veri dağılımı normal dağılıma uymamaktadır. Bu nedenle analizlerde parametrik olmayan testler kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda hekimlerin tedavi protokolü ile markanın önemi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the importance of the brand in the treatment protocol of physicians.The study included assistant, specialist, associate professor and professor physicians working in dermatology and pediatrics branches in private and public hospitals between the ages of 24-65 living in Istanbul. A total of 204 physicians participated in the survey study prepared by the researcher.The methodology of the study consists of two parts: qualitative and quantitative research. A qualitative study was created using the in-depth interview method and the researcher-created survey, which emerged as a result of the literature review and aimed to observe the importance that physicians give to the brand. All data analyses were conducted with the SPSS 26 program. According to the Kolmogorov-Smirnov test result for normality testing, the statistical value was found to be 0.085 and the p value was found to be 0.000. These results show that the data does not conform to a normal distribution. In other words, the data distribution does not conform to a normal distribution. Therefore, non-parametric tests were used in the analyses.As a result of the analyses, a significant relationship was found between the physicians' treatment protocol and the importance of the brand.