Ads of the world web sitesinde yayınlanan yaratıcı basın ilanlarının görsel metaforlar üzerinden incelenmesi
Examination of creative press advertisements published on the ads of the world website through visual metaphors
- Tez No: 903901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Basın ilanlarında ilk göze çarpan unsur görsel öğelerdir. Metaforlar üzerinden tasarlanan bir basın ilanı güçlü bir fikir, yetenek ve yaratıcılığın göstergesidir. Bu doğrultuda tez çalışmasında adsoftheworld web sitesinde yayınlanan yaratıcı basın ilanlarının görsel metaforlar üzerinden incelenmesi konusu ele alınarak, yaratıcı görsel metaforların anlamı, kullanılan görsel ile verilmek istenen mesaj, markanın imajı ve reklamın hedef kitle üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Yaratıcılık, metafor, metonim, göstergebilim, kültürel kod, imge, algı, gösterge, tasarım ilişkisi konuları incelenmiştir. Bu tez çalışması, yaratıcı basın ilanlarının içerdiği görsel metaforları ayrıntılı bir şekilde inceleyerek, bu metaforların iletişim süreçlerine olan etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. İlanların hedef kitleyle etkileşim kurma kapasitesi, görsel metaforların tüketicilerin marka algısını şekillendirmedeki rolü, reklam stratejilerindeki önemi ve tüketicilerin görsel metaforlara tepkisi gibi alt hedeflere odaklanılan bu çalışmada derinlemesine bir analiz yapılmıştır. Bu nedenle tez çalışmasının amacına uygun olarak adsoftheworld web sitesinde yayınlanan yaratıcı basın ilanlarından görsel metafor kullanılarak oluşturulan on adet basın ilanı, Roland Barthes'ın düz anlam ve yan anlam kuramı, bilişsel dilbilimciler George Lakoff ve Mark Johnson'un üç kategoriye ayırdığı kavramsal metaforlar tipolojisinden yararlanılarak göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmayı somutlaştırmak adına da beş adet basın ilanı uygulama çalışması tasarlanmıştır. Tez çalışmasının sonuçları, yaratıcı basın ilanlarında kullanılan görsel metaforların, reklam stratejilerine ve tüketicilerin algılarına olan katkısının daha iyi anlaşılması yönünden, gelecekteki araştırmalara yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The first striking element in press advertisements is visual elements. A press advertisement designed through metaphors is an indicator of a strong idea, talent and creativity. In this context, the thesis study examines the creative press advertisements published on the adsoftheworld website through visual metaphors, and analyzes the meaning of creative visual metaphors, the message intended to be given with the visual used, the brand's image and the effect of the advertisement on the target audience. The subjects of creativity, metaphor, metonymy, semiotics, cultural code, image, perception, indicator and design relationship are examined. This thesis study aims to understand the effects of these metaphors on communication processes by examining the visual metaphors contained in creative press advertisements in detail. An in-depth analysis was conducted in this study, which focused on sub-objectives such as the capacity of advertisements to interact with the target audience, the role of visual metaphors in shaping consumers' brand perception, their importance in advertising strategies and consumers' reactions to visual metaphors. For this reason, in accordance with the purpose of the thesis study, ten press advertisements created using visual metaphors from creative press advertisements published on the adsoftheworld website were examined using semiotic analysis method by utilizing Roland Barthes' theory of denotation and connotation, and the typology of conceptual metaphors divided into three categories by cognitive linguists George Lakoff and Mark Johnson. In order to concretize the research, five press advertisement application studies were designed. The results of the thesis study are expected to guide future research in terms of better understanding the contribution of visual metaphors used in creative press advertisements to advertising strategies and consumer perceptions.